Polskie dzwony w Kozowej

Polskie dzwony w Kozowej

Trzy dzwony przywiózł z Polski i sprezentował greckokatolickiej świątyni Zaśnięcia NMP w wiosce Kozowa na terenie woj. tarnopolskiego były przewodniczący iwano-frankiwskiej rady wojewódzkiej Igor Olijnyk.

Olijnyk zamówił dzwony na własny koszt w Przemyślu. „W Kozowej funkcjonują cztery świątynie i każda ma swoją dzwonnicę. Ale takich dzwonów nie miała żadna. Są tak melodyjne, ich ton i czystość dźwięku są nadzwyczajne. Na Ukrainie nikt nie umie tak odlewać dzwonów. Polacy mają swoje tajniki produkcji, których nikomu nie zdradzają, – mówi kapłan świątyni Wasyl Baglej.


– Jest to bardzo drogi zakup i parafia nie mogła by sobie na to pozwolić. Pan Igor jest rodem z Kozowej i jako dziecko uczęszczał z rodzicami do naszej świątyni, dlatego pomógł cerkwi. Jesteśmy mu za to bardzo wdzięczni”. Jak powiedział o. Wasyl, cerkiew Zaśnięcia NMP została zbudowana w XIX wieku. Zachowały się jedynie dwa dzwony. Jeden z nich jest darem emigrantów z USA, o czym świadczy napis na dzwonie. Historia drugiego jest nieznana. Kolejne trzy dzwony przepadły w czasie II wojny światowej. Parafianie schowali dzwony przed Niemcami, zakopując je gdzieś na dziedzińcu cerkwi. Po odzyskaniu niepodległości parafianie wspólnie z kapłanem kilkakrotnie prowadzili poszukiwania. Szukano też przy pomocy sprzętu, ale dzwonów nie odnaleziono.

W czasie poświęcenia, zgodnie z tradycją cerkiewną, dzwonom nadawane są imiona. Postanowiono nadać im imiona Iwan, Mychajło i Symeon. Pierwsze imię zostało nadane ku czci proboszcza Iwana Czartoryńskiego, który zmarł po przesłuchaniach w KGB. A dwa kolejne imiona – na cześć dwóch świątyń, które były w Kozowej w minionych stuleciach. Jak twierdzą historycy były to świątynie pod wezwaniem Cudu Archanioła Michała i Ofiarowania Pana Jezusa. Dlatego patronem trzeciego dzwonu został starzec Symeon, który zobaczył małego Jezusa w świątyni.

Na uroczystość poświęcenia dzwonów do Kozowej przybył metropolita diecezji tarnopolsko-zborowskiej UGKC Wasyl Semeniuk.

Sabina Różycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X