Wyjazd uczniów ze Lwowa do Polski i Niemiec. List do redakcji

Wyjazd uczniów ze Lwowa do Polski i Niemiec. List do redakcji

Na zaproszenie prezesa organizacji Unii Europejskich Federalistów Pawła Wojciechowskiego z Łodzi młodzież ze szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie wzięła udział w realizacji programu „Kultura zbliża narody, ekologia pomaga żyć” w dniach 22 – 31 maja 2014 br. na terenie Łodzi (Polska) i Konstancji (Niemcy).

23 uczniów ze szkoły nr 10 wraz z opiekunkami wyruszyło ze Lwowa do Polski. W Łodzi czekali na nas uczniowie, rodzice i nauczyciele z Publicznego Gimnazjum Integracyjnego nr 47 im. Janusza Korczaka. Było serdeczne powitanie i przydział dzieci do rodzin na nocleg. Program pobytu w Łodzi przewidywał zajęcia w gimnazjum, a następnie wyjazd do urzędu wojewódzkiego. Tutaj byliśmy oficjalnie powitani przez przewodniczącą Rady Miejskiej Joannę Kopcińską i radnego Rady Miejskiej Piotra Adamczyka. Naszym przewodnikiem w Łodzi był Paweł Wojciechowski, który przybliżył nam historię tego miasta i jego mieszkańców. Zapoznaliśmy się z pracą Radia Łódź, Wytwórni Filmów i EC-I, a także zwiedzaliśmy miasto.

Z 18 uczniami Integracyjnego Gimnazjum nr 47 i opiekunkami Jolantą Zawadzką i Mariolą Malinowską, a także naszym nowym przewodnikiem w Niemczech Janem Makrockim, kierownikiem programów niemieckojęzycznych, wyruszyliśmy w drogę. Po 18 godzinach dotarliśmy do malowniczo położonej miejscowości Tuttlingen Möhringen. Zakwaterowanie, kolacja i zapoznanie się z nowymi dla nas przepisami. Ośrodek, w którym zostaliśmy zakwaterowani należy do ekologicznych, nie ma tu WI-FI, obowiązuje segregacja śmieci. To pierwsze dla wielu dzieci było „niespodzianką”, ale przebywanie chociaż przez kilka dni bez nieodłącznego internetu na pewno im nie zaszkodziło.

Program pobytu w Niemczech był bardzo bogaty i urozmaicony. Część programu przewidywała wspólne spędzanie czasu z dziećmi niemieckimi ze szkoły muzycznej w Konstancji. Byliśmy na zajęciach jazzowego i smyczkowego zespołu. Razem jeździliśmy do Strassburga (Francja) do Rady Europy, zwiedzaliśmy dzielnice Małej Francji, katedrę Notre-Dame. W szkole muzycznej w Konstancji odbyły się również prezentacje narodowe. Wystąpili tu także nasi uczniowie Teresa Sywak i Andrzej Zarycki, którzy zatańczyli tańce towarzyskie, cała grupa wykonała taniec współczesny, były też wiersze i piosenki o Lwowie.

Zachwycaliśmy się pięknem Jeziora Bodeńskiego. Konstancja położona nad jeziorem oczarowuje swoimi zabytkami.

Oprócz zwiedzania miast, wspólnych zajęć w szkole, mieliśmy też czas na spacery, zabawę i wypoczynek w ośrodku. Młodzież bardzo szybko zaprzyjaźniła się ze sobą i chętnie razem przebywała. Nasz sześciodniowy pobyt w Niemczech szybko minął, trzeba było pakować rzeczy i wracać do domu. Razem z naszymi nowymi przyjaciółmi dojechaliśmy do Łodzi i potem – już bez nich – do Lwowa. Podczas pożegnania w Łodzi były łzy, sterty mokrych od płaczu chusteczek. Zostały zdjęcia, numery telefonów, emaile i niezapomniane wspomnienia razem spędzonych dni.

W imieniu wszystkich uczestników i swoim własnym, chciałybyśmy bardzo serdecznie podziękować osobom, które przyczyniły się do naszego wyjazdu. Dziękujemy prezesowi Pawłowi Wojciechowskiemu, Janowi Makrockiemu, dyrektor Gimnazjum nr 47 Barbarze Celmerowskiej, Jolancie Zawadowskiej, Marioli Malinowskiej, wszystkim Rodzicom, którzy gościli nasze dzieci w Łodzi, dyrektorowi szkoły muzycznej w Konstancji Michaelowi Schweringowi, kierowcom – panu Robertowi i panu Sławkowi, pani Hercie, wszystkim uczniom oraz osobom, które sprzyjały naszym spotkaniom i wizycie

W imieniu uczestników:
Rozalia Bartoszewska, Maria Mryczko-Cejko, Roksolana Sywak
Tekst ukazał się w nr 12 (208) za 3-17 lipca 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X