Wybór to klucz dla kompozytora Fot. Maria Basza

Wybór to klucz dla kompozytora

Międzynarodowy Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego” to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na Ukrainie.

Głównym przesłaniem 4 edycji wydarzenia, które odbywa się we Lwowie w dniach 5-15 listopada 2015 roku jest promowanie kultury polskiej i przekazanie polskiego repertuaru muzycznego na najwyższym, światowym poziomie. Pierwszego dnia gościem specjalnym festiwalu był wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki. W lwowskiej filharmonii profesorowi wręczono tytuł doktora honoris causa Lwowskiej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki. Podczas koncertu maestro osobiście dyrygował swoimi utworami – Sinfonietta N1, Agnus Dei, Chaconne.

Po otrzymaniu tytułu doktora honoris causa Krzysztof Penderecki podziękował senatowi uczelni dodając, że takie wydarzenia skłaniają do pewnych refleksji. Kompozytor podzielił się swoimi myślami, które – jak w muzyce – były osnute wokół kilku motywów. Zastanawiając się nad fenomenem muzyki, pięknem i przeżyciem jakie może wywołać, nad jej przesłaniem zawartym w dźwiękach, które zrozumieją odbiorcy, zaznaczył, że słuchanie muzyki polega na pragnieniu nadawania jej sensu i znaczenia:

– Kiedy kreślę szkic utworu, stawiając na papierze pierwsze nuty, myśląc przy tym jak przy projektowaniu ogrodu w naturze, staram się zobaczyć swój kształt całości. Potem przychodzi ten tajemniczy i warsztatowy proces wyboru tych, a nie innych elementów, które dają życie muzyce. Wybór to klucz dla kompozytora.

Krzysztof Penderecki w swoich refleksjach wspomniał także o tym, że będąc młodym kompozytorem poszukiwał nowych brzmień, działając często na przekór naturze instrumentów i przeciw uświęconej tradycji. Kompozytor uważa, że trzeba być przede wszystkim sobą.

Fot. Maria Basza

Maestro z dzieciństwa ma szczególny sentyment do Lwowa. – Istnieją miasta obdarzone szczególnym genius loci. Jednym z nich jest właśnie Lwów, miasto wybrane przez wysoką kulturę. Ma ono także ważne cechy – geny muzyczne – podkreślił.

Krzysztof Penderecki wymienił wybitnych profesorów i kompozytorów przedwojennego Polskiego Towarzystwa Muzycznego, którzy kształtowali wysoki poziom muzyczny Lwowa: Józefa Kofflera – pierwszego polskiego dodekafonistę, Mieczysława i Adama Sołtysów. Przypomniał również nazwiska współczesnych muzyków urodzonych we Lwowie: dyrygenta światowej sławy – Stanisława Skrowaczewskiego, który mimo swoich 92 lat nadal dyryguje, oraz ulubionego kompozytora i pedagoga Tadeusza Machla, który był wykładowcą Pendereckiego w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Krystynę Moszumańską-Nazar, wielką damę polskiej kompozycji, z którą byli zaprzyjaźnieni przez wiele lat.

Anna Gordijewska

{youtube}CNq1N_Mhj_w{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X