Obchody Dnia Niepodległości w Stanisławowie

W niedzielę, 8 listopada w filharmonii w Iwano-Frankiwsku w ramach Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich odbył się koncert kwartetu smyczkowego Apertus.

Na koncert zaproszono stanisławowskich Polaków, przedstawicieli instytucji lokalnych i władz miasta.

Gości filharmonii przywitał stanisławowski dziennikarz i tłumacz języka polskiego na ukraiński, Wołodymyr Harmatiuk. Na rozpoczęcie wieczoru, w imieniu konsula Jarosława Drozda, przemawiała do zebranych konsul Sylwia Andújar z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. Przypomniała zebranym, że był taki czas, kiedy Polska nie była krajem suwerennym, ten okres odszedł w przeszłość. Powiedziała, że życzy Ukrainie „żeby ten kraj mógł się rozwijać, mógł sam decydować o sobie, żeby nikt nie próbował mieszkańcom narzucać tego, jak ma wyglądać ich kraj, by mogli decydować o tym sami a my jako sąsiad, jako przyjaciel, będziemy ją zawsze w tym wspierać”.

Wołodymyr Fedorak, kierownik wydziału kultury Iwanofrankiwskiej Obwodowej Administracji Państwowej, powiedział:

– Nasi partnerzy z Polski – to nie tylko partnerzy, to również nasi przyjaciele. Chciałem podziękować Pani konsul i wszystkim kolegom, którzy przyjechali z Rzeczypospolitej Polskiej za tę wielką pracę, którą tu wykonaliście – nie tylko w dziedzinie sztuki, ale również w kontaktach międzyludzkich. Mam na myśli wielką pomoc Ukrainie podczas Pomarańczowego Majdanu, Majdanu Godności, wydarzeń na wschodzie. Wam należą się prawdziwe podziękowania.

Wołodymyr Fedorak zapewnił, że tak, jak Ukraina odczuwa polską pomoc, tak Polska może być pewna, że Ukraina nie odwróci się od Polski w potrzebie. Tak już było, gdy w Opolu była powódź – Iwano-Frankiwsk pomagał swojemu miastu partnerskiemu, tak jak Opole pomaga podczas każdej powodzi na Podkarpaciu.

Łódzki kwartet smyczkowy Apertus przygotował na ten wieczór własne opracowania utworów ilustrujących polskie filmy i seriale. Jest to materiał muzyczny wykonywany w ramach projektu „Muzyka Ziemi Obiecanej”. Są to utwory polskich kompozytorów, które powstały w Łodzi, rodzinnym mieście członkiń zespołu – mieście, które żartobliwie jest nazywane „HollyŁódź”, gdzie mieści się słynna szkoła filmowa, Wytwórnia Filmów Fabularnych i Wytwórnia Małych Form Se-Ma-For. Tytuł programu nawiązuje do tytułu słynnego filmu Andrzeja Wajdy.

{gallery}gallery/2015/apertus{/gallery}

W sali filharmonii zabrzmiała muzyka z filmów „Noce i dnie”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Daleko od szosy”, „07 zgłoś się”, „Vabank”. Po wykonaniu muzyki do filmu „Kariera Nikodema Dyzmy”, liderka Apertus Quartet Maria Katarzyna Filipiak i prowadzący Wołodymyr Harmatiuk przypomnieli, że autor książki Tadeusz Dołęga-Mostowicz zginął na terenie obwodu iwanofrankowskiego, we wrzeniu 1939 roku w Kutach.

Publiczność przyjęła muzykę entuzjastycznie, a żegnała kwartet owacyjnie, bijąc brawa na stojąco. Zespół na zakończenie zagrał bis. Apertus wystąpił w Stanisławowie po raz pierwszy. Członkinie zespołu powiedziały, że z radością zagrają w Iwano-Frankowsku za rok.

W Dniu Niepodległości, 11 listopada w Kościele Chrystusa Króla w Stanisławowie zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Delegacje Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego oraz organizacji polskich złożą kwiaty pod pomnikiem Mickiewicza. Dzień wcześniej, z okazji święta narodowego, w CKPiDE odbędzie się uroczystość dla dzieci.

Wojciech Jankowski

{youtube}1yuQe4gx01w{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X