Obchody Dnia Niepodległości Polski we Lwowie

11 listopada Polacy mieszkający we Lwowie i okolicach uczcili 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości 11 listopada rozpoczęły się mszą św. w bazylice metropolitalnej w intencji Ojczyzny, której przewodniczył arcybiskup metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki.

Na nabożeństwo przybył konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur z małżonką i pracownikami placówki dyplomatycznej, licznie zgromadzili się członkowie Towarzystwa Kultury Polskiej ze Lwowa i oddziałów terenowych z Ziemi Lwowskiej, uczniowie lwowskich szkół polskich i z województwa lubelskiego mających Orlęta Lwowskie za swoich patronów, mieszkańcy Lwowa i goście z Polski.

Zwracając się do wiernych w homilii arcybiskup Mokrzycki podkreślił wagę tego święta słowami Cypriana Kamila Norwida: „Ojczyzna – to wielki zbiorowy obowiązek…” i dlatego naszym obowiązkiem jest pamięć o tych wszystkich, którzy oddali swe życie w walce o niepodległość Ojczyzny.

Główna część obchodów miała miejsce na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Przy zbiorowej mogile Nieznanych Żołnierzy stanęła warta honorowa lwowskich harcerzy oraz poczty sztandarowe polskich towarzystw, organizacji, szkół i gimnazjów polskich.

Zwracając się do zebranych, Wiesław Mazur, który dzisiaj oficjalnie objął funkcję konsula generalnego RP we Lwowie, powiedział: „Po 123 latach Polska uzyskała niepodległość. Walcząc na różnych polach bardzo dużo ludzi przelało krew, abyśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce. Dlatego oddając hołd wszystkim tym, którzy oddali największą wartość życia za naszą Ojczyznę, chcę podkreślić, że naszym zadaniem jest pamiętać o nich i nigdy nie zapomnieć. Natomiast naszą główną rolą jest praca dla dobra, rozwoju i pomyślności naszej ukochanej Ojczyzny”.

Polacy mieszkający na Ziemi Lwowskiej i rodacy z Polski odmówili wspólną modlitwę. Następnie konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur, konsulowie oraz pracownicy konsulatu, a także delegacje polskich towarzystw i organizacji ze Lwowa i obwodu lwowskiego złożyli biało-czerwone wieńce i kwiaty oraz zapalili znicze, tym samym oddając cześć polskim bohaterom poległym za Ojczyznę. Uroczystość zakończyła melodia „Śpij kolego w ciemnym grobie” w wykonaniu trębacza.

Kolejne uroczystości odbyły się w szkole nr 10 im. św. Marii Magdaleny, gdzie obył się koncert piosenek i wierszy patriotycznych, zorganizowany przez Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.

W ramach odchodów w Galerii Bowmana przy ul. Naływajki 18 została również otwarta wystawa Agnieszki Cieślińskiej pt. „Wymiary Pamięci”. Ekspozycja wspomina Mariusza Kazanę, byłego dyrektora Protokołu Dyplomatycznego MSZ, który tragicznie zginął w katastrofie smoleńskiej. Mariusz Kazana był miłośnikiem sztuki, autorem wielu projektów promujących polską kulturę.

– Wystawa powstała w związku z piątą rocznicą katastrofy. Miała być wspomnieniem i dlatego zostali do niej zaproszeni artyści, którzy współpracują z fundacją, m.in. prof. Agnieszka Cieślińska z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, która również przyjaźniła się z moim mężem, promującym polską grafikę wśród dyplomatów akredytowanych w Polsce. Na tej wystawie szczególną pracą jest „Anioł dla Basi”, który wspomina to tragiczne wydarzenie. „Indeks” poświęcony jest pamięci Mariusza Kazany. Głównym jego celem jest promocja młodych utalentowanych grafików ukraińskich. A ta wystawa w szczególności jest zadedykowana właśnie pamięci Mariusza Kazany – powiedziała Barbara Kazana, przewodnicząca Rady Fundacji im. Mariusza Kazany.

Podczas otwarcia wystawy została wręczona nagroda „Indeks im. Mariusza Kazany” za najlepszą pracę graficzną. Laureatem czwartej edycji konkursu został młody ukraiński artysta grafik, student Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie Andrij Lebiediew.

11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów Polska odzyskała wolność. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada jest najważniejszym świętem narodowym Polski. Rocznicowe uroczystości mają miejsce w wielu polskich miastach. Największe obchody z udziałem prezydenta i władz państwowych odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Krzysztof Szymański, Eugeniusz Sało

{youtube}LynZrsQ16tE{/youtube}

{gallery}gallery/2015/niepodleglosc{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X