Otwarcie 4 Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” w Stanisławowie

7 listopada br w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) pokazem filmu „Chemia” w reżyserii Bartosza Prokopowicza rozpoczął się 4. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”. Licznie zebrana publiczność stanisławowska sprawiła, że w sali kina „Lumiere” dostawiano krzesła.

Goście przybyli na uroczystość otwarcia mieli okazję wypić lampkę szampana i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w retro-atelier.

Spotkanie otwierające 4 Przegląd stanisławowski poprowadził Wołodymyr Harmatiuk, tłumacz literatury polskiej, dziennikarz i współpracownik Kuriera Galicyjskiego.

W imieniu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie gości powitała konsul Sylwia Andujar-Piechowska, dziękując partnerom oraz instytucjom, które przyczynili się do współorganizacji Przeglądu. „Życzę wspaniałych wrażeń, wielu emocji, wielu pozytywnych chwil podczas seansów filmowych, bo właśnie o to w kinie chodzi, żeby troszkę uciec od naszej rzeczywistości” – zaznaczyła pani konsul.

W otwarciu udział wzięli zastępcy mera miasta Mychajło Weres i Zinowij Fitel oraz kierownik wojewódzkiego wydziału kultury Wołodymyr Fedorak. W swoich przemówieniach podziękowali organizatorom za „spotkanie z polską sztuką i z polskim filmem” i podkreślili, że takie wydarzenie jak czwarty już Przegląd wzmacniają relacje polsko-ukraińskie.

– Film polski był mało znany. Dlatego moim marzeniem było rozpropagowanie, ponieważ kino polskie jest ambitne, zróżnicowane, wymagające. Mam nadzieję, że będzie się zwiększać grono wielbicieli kina polskiego we Lwowie, Stanisławowie, a może też w innych regionach Ukrainy – powiedziała Barbara Pacan, współautorka koncepcji Przeglądu.

Filmem otwierającym 4 Przegląd była „Chemia” w reżyserii Bartosza Prokopowicza. Jest to wzruszająca opowieść, o której sam reżyser powiedział we Lwowie, że to „film o miłości, o śmierci, o głodzie życia – o rzeczach najważniejszych”. Podczas pokazu zabrakło miejsc i dostawiano krzesła.

– Film ściskający za serce, godny najskrytszych uczuć, które w człowieku drzemią. Film na którym po prostu się płacze – powiedziała po filmie Marzena Cichomska, nauczycielka średniej szkoły nr 3 w Stanisławowie.

– Bardzo mocny film. Bardzo wzruszający. Skłania do refleksji, że nie zawsze podtrzymujemy jeden drugiego kiedy jesteśmy zdrowi i wszystko jest w porządku – zaznaczył tłumacz Wołodymyr Harmatiuk.

– Właśnie takie filmy o życiu, o śmierci, o tym jak żyć trzeba pokazywać – powiedział Leon Orzeł, przewodnik.

Podobnie jak we Lwowie, podczas Przeglądu w Stanisławowie odbędą się spotkania, wykłady, prezentacja filmów dokumentalnych, noc w kinie, koncert oraz gra terenowa.

– Czeka nas dziewięć dni filmów i wydarzeń towarzyszących. Program jest bardzo bogaty. Filmów jest ponad dwadzieścia oraz pięć wydarzeń towarzyszących. Myślę, że ten Przegląd ma szanse być takim samym sukcesem jak poprzednie – powiedziała konsul Sylwia Andujar-Piechowska.

– W tym roku oprócz zaprezentowanych dwudziestu filmów szykujemy dla wszystkich gości oraz mieszkańców miasta wydarzenia towarzyszące. Będzie to m.in. gra terenowa, prezentacje filmów dokumentalnych, koncert kwartetu „Apertus” z okazji Dnia Niepodległości oraz wiele innych – powiedziała Maria Osidacz, dyrektor CKPiDE.

Organizatorem imprezy jest Konsulat Generalny RP we Lwowie, współorganizatorem – Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku. Program 4 Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” jest dostępny na stronie internetowej www.filmlwow.eu.

Eugeniusz Sało

{youtube}oMbkb4GTaC4{/youtube}

{youtube}an15aMFsmaw{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X