Wśród nagród SDP reportaże poświęcone Ukrainie

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało w tym roku nagrody po raz 22. Pierwszą Nagrodę Wolności Słowa otrzymała Maria Dłużewska za film pt. „Polacy”, o naszych rodakach z USA pragnących wyjaśnić katastrofę smoleńską. Wśród nagrodzonych byli również dziennikarze pracujący na Ukrainie.

Nagroda Główna Wolności Słowa jest przyznawana za publikacje w obronie praworządności i wolności słowa. Ma za zadanie demaskować nadużycia władzy i korupcję, naruszanie praw obywatelskich i praw człowieka. Wręczono również dwie równorzędne Nagrody Wolności Słowa. Otrzymała ją redakcja programu publicystycznego „Państwo w państwie” Telewizji Polsat: Małgorzata Cecherz, Małgorzata Mikulska-Rembek, Anna Oblicka, Przemysław Talkowski i Grzegorz Gościniak za reportaż „Krystian Broll. 8 lat niesłusznie zamknięty w szpitalu psychiatrycznym”. Drugą Nagrodę przyznano Annie Śmigulec za publikację „Głupia sprawa”. Opublikowany w Gazecie Wyborczej tekst opowiada historię osoby niesłusznie skazanej na 12 lat więzienia.

Nagrodą im. Erazma Ciołka uhonorowano Piotra Apolinarskiego, współpracującego również z naszą redakcją. Cykl zdjęć zatytułowany „Bezpieczna Przystań” przedstawia życie codzienne żołnierzy batalionu ochotniczego „Donbas”. „Nie zobaczymy tu ofiar i krwi. Pod pozornym spokojem wyczuwa się atmosferę zagrożenia, śmierci i całą grozę wojny” – czytamy w uzasadnieniu jury. Ponadto wręczono nagrodę im. Pawła Dziekanowskiego Pawłowi Bobołowiczowi za radiowo-filmową korespondencję z Kijowa 22 stycznia 2014 roku. Jak oceniło jury Bobołowicz przekazał „bardzo rzeczową, niesłychanie sugestywną, momentami dramatyczną korespondencję radiową, a towarzyszący jej obraz filmowy wzmacniał siłę przekazu”.

SDP wspólnie z dziennikarzami ukraińskimi przyznało w tym roku wspólne nagrody polsko-ukraińskie. Za zaangażowanie w sprawy publiczne i społeczne pierwszą nagrodę ex aequo otrzymali Kateryna Kapliuk za artykuł „Rodzinne wartości Edwarda Stawickiego” i Serhij Andruszko za reportaż śledczy „2 dni na Bukowej”.

Nagrody wręczono w Domu Dziennikarza w Warszawie.

Wojciech Jankowski
Tekst ukazał się w nr 3 (223) za 17-26 lutego 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X