Wspólne inicjatywy karpackiego regionu

Wspólne inicjatywy karpackiego regionu

Marszałek Województwa Podkarpackiego Mirosław Karapyta, stojący na czele z delegacji polskich samorządowców, odwiedził ostatnio Iwano-Frankowsk (d. Stanisławów), stolicę Przykarpacia.

Delegacja z Rzeszowa spotkała się z przewodniczącym wojewódzkiej Administracji Państwowej Mychajłem Wyszywaniukiem. Wspólnie z członkami Towarzystwa Kultury Polskiej „Przyjaźń” złożyła też kwiaty pod pomnikiem pomordowanych przez hitlerowców, przedstawicieli polskiej inteligencji Stanisławowa w miejscowości Rybne. 

Województwo Iwano-Frankowskie współpracuje z Podkarpaciem na wielu płaszczyznach: ekonomicznej, turystycznej, naukowej, ochrony zdrowia, edukacji.

„Dla nas ważne są doświadczenia Polski jako kraju, który w swoim czasie też torował sobie drogę do Unii Europejskiej. – skomentował wizytę Mychajło Wyszywaniuk. – Nasi sąsiedzi mieli trudności, ale obecnie mają znacznie wyższy poziom życia”.

Na koniec marca zaplanowana jest wspólna konferencja poświęcona współpracy transgranicznej. Oprócz tego, przygotowywane są dokumenty dla stworzenia centrum współpracy międzyregionalnej. „Takie centrum, – powiedział marszałek Karapyta, – miałoby funkcjonować w Polsce. Za kilka miesięcy uzgodnimy to na szczeblu Warszawy. Pozwoliłoby to na współpracę w wielu dziedzinach. Centrum koncentrowałoby się nie tylko na stosunkach polsko-ukraińskich, ale obejmowałoby też inne kraje europejskie”.

Sabina Różycka
Tekst ukazał się w nr 5 (153), 16 marca – 29 marca 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X