Współczesny Savoir-Vivre dla każdego

Współczesny Savoir-Vivre dla każdego

Drogi Czytelniku, nazywam się Leszek Leopold Kazimierski i specjalnie dla Ciebie przygotowałem krótki poradnik na temat savoir-vivre i etykiety we współczesnym świecie. We współczesnym, a więc również w Internecie. Dlatego właśnie zdecydowałem się na taką formę publikacji.

Jeśli po lekturze moich porad nasuną Ci się jakieś spostrzeżenia lub pytania, których nie ująłem w moim opracowaniu, bardzo proszę, byś się ze mną nimi podzielił. Z pewnością pomoże mi to i uwzględnię je w kolejnych edycjach mojego poradnika współczesnego savoir-vivre.

Jak Cię widzą, tak cię piszą

W dzisiejszych czasach daje się zauważyć tendencję do upraszczania form nazywanych oględnie dobrymi obyczajami, czy też savoir-vivre. Dotyczy to także ubioru. Nie mniej jednak, pewne żelazne kanony pozostały niezmienne, pomimo upływu lat. Ubiór staranny, dopasowany do pory, miejsca i okoliczności świadczy o zamiłowaniu do porządku i piękna. Zapewnia, poza tym, dobre samopoczucie i jest zewnętrzną oznaką szacunku do innych i do siebie samego. Aby tego dokonać należy pamiętać o kilku wskazówkach:

 

Audrey Tautou (Fot. www.filmweb.pl)Wszystkie części ubioru powinny być bezwzględnie zawsze czyste i znajdować się w należytym (czyli idealnym) porządku;

Dobierając konkretny strój należy koniecznie brać pod uwagę figurę, wzrost, karnację, kolor oczu i włosów, wiek;

Nie nosimy ubrań wyłącznie ze względu na to, że są modne, gdyż nie wszystkim pasuje to, co aktualnie jest najmodniejsze (np. „biodrówki”, gołe pępki itp.);

Nawet najlepsze i najdroższe ubrania mogą ośmieszyć noszącą je osobę zamiast ozdobić, jeśli nie są noszone we właściwym czasie i miejscu.

Jakie najczęstsze uchybienia u kobiet dają się zauważyć? Jaskrawy makijaż, zbyt duża ilość ozdób, przesadnie duże dekolty i zbyt krótkie spódniczki są dobre na dyskotekę dla nastolatków, natomiast na oficjalne wyjścia (np. do pracy, na rozmowę kwalifikacyjną) wymagany jest strój wygodny, skromny, nie krzykliwy, dopasowany do panującej atmosfery.

Starannie utrzymane dłonie podkreślają, a czasem i podnoszą estetyczny wygląd kobiety. Czasem jednak kobiece palce przypominają choinkę, ozdobione przesadną ilością pierścionków. Niestosownie w miejscu oficjalnym wyglądają też zbyt długie szpony, pomalowane na różne odblaskowe i krzykliwe kolory. Do pracy, czy na rozmowę kwalifikacyjną paznokcie nie powinny być zbyt długie, a lakier na nich nie powinien być zbytnio rzucający się w oczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X