Wręczono Doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W środę w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się gala wręczenia Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Galę poprowadzili wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz aktorka Małgorzata Kożuchowska.

List do uczestników uroczystości przesłał prezydent Andrzej Duda. W liście odczytanym przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciecha Kolarskiego napisał, że „w tym szczególnym czasie, kiedy obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, liczne wydarzenia rocznicowe przypominają nam również o doniosłej roli, którą w tamtych latach przełomu odegrali artyści”.

Minister kultury odznaczył twórców, animatorów i mecenasów, których działalność w sposób szczególny przyczynia się do rozwoju, upowszechniania i ochrony kultury. Nagrody zostały przyznane za wybitne osiągnięcia w dziedzinie i na rzecz kultury.

W tym roku artyści, naukowcy i animatorzy kultury zostali uhonorowani w kategoriach: teatr, film, literatura, sztuki wizualne, architektura, taniec, twórczość ludowa, edukacja artystyczna, kultura cyfrowa, upowszechnianie kultury, muzyka, ochrona dziedzictwa kulturowego w Polsce oraz za granicą, design. Podczas gali prof. Piotr Gliński wręczy też nagrody specjalne: za całokształt twórczości, dla mecenasa kultury oraz nagrodę im. Tomasza Merty „Między literaturą a historią” za książkę historyczną.

Wśród nagrodzonych dr hab. Janusz Smaza, prof. ASP, wykładowca akademicki, doktor habilitowany, specjalista od konserwacji kamienia – 30 lat pracy na Ukrainie, Litwie, Białorusi, w Mołdawii, Francji, Egipcie. Nagrodę otrzymał w dziedzinie Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą.

Źródło: polskieradio24.pl, Dorota Janiszewska-Jakubiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X