Wołodymyr Zełenski zaapelował do polskich władz o przeprowadzenie rozmów na granicy fot. Kancelaria Prezydenta Ukrainy

Wołodymyr Zełenski zaapelował do polskich władz o przeprowadzenie rozmów na granicy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do polskich władz – prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Donalda Tuska – z prośbą o przeprowadzenie rozmów do 24 lutego w sprawie protestów rolnych na polsko-ukraińskim pograniczu. Jednocześnie zapowiedział, że osobiście pojawi się na granicy w towarzystwie przedstawicieli ukraińskiego rządu. Prezydent Ukrainy zaapelował również do Komisji Europejskiej, aby jej przedstawiciel również wziął udział w spotkaniu

– Teraz widzimy również nadmierną i niesprawiedliwą polityzację, przez którą wspólne osiągnięcia mogą zacząć rozsypywać się. Tak samo rozsypywać się jak ukraińskie zboże – które niestety świat zobaczył na polskich drogach – chamsko wyrzucone z samochodów i wagonów. Jest to zboże, które z wielkimi trudnościami uprawiają nasi rolnicy pomimo wszystkich trudności związanych z bezlitosną rosyjską agresją – powiedział prezydent Zełenski w nagraniu wideo z polskimi napisami opublikowanym w mediach społecznościowych.

– Ukraina pragnie wspólnie i sprawiedliwie rozwiązać sytuację na granicy – całkowicie pragmatycznie – zaznaczył ukraiński przywódca, dodając, że chciałby „zwrócić się do Polskiego społeczeństwa i wyrazić Ukraińską wdzięczność każdemu, kto odróżnia polityczne manipulacje od fundamentalnych kwestii bezpieczeństwa narodowego”.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że „ta blokada na granicy, niestety, zwiększa zagrożenia dla dostaw broni dla naszych żołnierzy na froncie”.

– Dość Moskwy na naszych ziemiach. Dość nieporozumień. Nie możemy się wzajemnie upokarzać, nie możemy upokarzać ani ukraińskich, ani polskich rolników. Potrzebujemy jedności. Potrzebujemy rozwiązań – między nami, Ukrainą a Polską, i na poziomie całej Europy – podsumował prezydent Zełenski.

Przypomnijmy, że w całej Polsce oraz przy granicy z Ukrainą trwają protesty polskich rolników, które z każdym dniem przybierają na sile. 20 lutego Polacy całkowicie zablokowali ruch na trzech przejściach granicznych między Polską a Ukrainą. Później protestujący poluzowali ograniczenia w poruszaniu się, ale akcje protestacyjne kontynuowane są na sześciu punktach kontrolnych na granicy ukraińsko-polskiej.

źródło: opracowanie na podstawie wideo Twitter, Volodymyr Zelenskyy

Zboże wstępem do wojny

X