Wolność trzeba budować na fundamencie prawdy

Wolność trzeba budować na fundamencie prawdy

Prezydenci Polski i Ukrainy Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz spotkali się 28 listopada 2011 r. w Bykowni pod Kijowem w celu wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Polskiego Cmentarza Wojennego na leśnym cmentarzysku ofiar komunizmu. W ziemię Bykowni wkopano również urny z ziemią Katynia, Kozielska, Ostaszkowa, Miednoje, Starobielska, Charkowa i Warszawy. Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni będzie czwartym cmentarzem katyńskim, po cmentarzach w Lesie Katyńskim, Miednoje i Charkowie-Piatichatkach, które otwarto w 2000 r. Nowa nekropolia upamiętni los ponad 3,4 tys. ofiar zbrodni katyńskiej. Budowa cmentarza ma zakończyć się wiosną 2012 roku.

 

„Wolność trzeba budować na fundamencie prawdy. W sposób szczególny odczuwają to wszyscy, którzy w tej części świata przetrwali, przeżyli i obalili system totalitarny, – mówił Bronisław Komorowski. – Dlatego tak ważna dla Polaków była walka o prawdę o zbrodni katyńskiej. Chcieliśmy na prawdzie budować nie tylko własną wolność, ale również relacje z sąsiednimi narodami. Dlatego z ogromną satysfakcją chciałbym wskazać, że nie jest dziełem przypadku to, że dzisiaj razem z prezydentem Ukrainy inaugurujemy budowę tego cmentarza” – podsumował prezydent Polski. Wyraził również przekonanie, że przyszły cmentarz pod stolicą Ukrainy jest szczególnym miejscem, które nie tylko będzie głośno wołało o bolesnej przeszłości, ale również będzie zachęcało do budowania wolności Polski i Ukrainy w ramach integrującej się Europy. „Wolność oparta o prawdę jest najlepszym przesłaniem z myślą o przyszłości” – dodał Komorowski.

 

Prócz Polaków, w Bykowni pogrzebane są ofiary represji komunistycznych, tzw. wrogowie władzy radzieckiej, którzy zginęli przeważnie od strzału w tył głowy. Pochowani są na obszarze ok. 5 hektarów. Badania przeprowadzone w latach 2000-2004 wykazały, że jest to największe na Ukrainie miejsce pochówku ofiar komunizmu. Liczbę spoczywających tam ludzi szacuje się na 100–120 tys.

Projekt cmentarza w Bykowni jest zgodny z przesłaniem ideowym pierwszych trzech cmentarzy katyńskich. Przewiduje ołtarz, bramę pamięci z nazwiskami ponad 3,4 tys. ofiar z tzw. listy ukraińskiej oraz symbole religijne, podkreślające wielowyznaniowy charakter II Rzeczpospolitej – krzyż łaciński i prawosławny, gwiazda Dawida i półksiężyc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X