Wizyta zespołu „Złoty Potok” z Jelnej

Do Lwowa w dniach 9–10 marca na zaproszenie „Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca Lwowiacy” przyjechał na swój koszt „Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego Złoty Potok” z Jelnej koło Leżajska. Towarzyszyła mu kapela.

Przyjazd do Lwowa poprzedziło dwa miesiące przygotowań. Z polskiej strony współpracował nad tym prezes Andrzej Chojnacki, a z ukraińskiej prezes Stanisław Durys. Wymieniali ze sobą maile i telefony i udało się, z Bożą pomocą.

Koncertowanie rozpoczęło się śpiewem pieśni liturgicznych w kościele pw. św. Marii Magdaleny podczas niedzielnego nabożeństwa. Po Mszy św. 45-osobowa grupa udała się do polskiej szkoły im. św. Marii Magdaleny, aby zaprezentować swój dziesięcioletni dorobek artystyczny przed słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Lwowie.

Fot. Marian Frużyński
{gallery}gallery/2019/zespol_jelna{/gallery}

Pięknie został też zaprezentowany dorobek taneczny, również kapela wspaniale wystąpiła z folklorem podkarpackim. Przewodnicząca UTW we Lwowie Ewelina Małanicz podziękowała zespołowi za koncert.

Sobotę 9 marca poświęciliśmy na zwiedzanie Kopca Unii Lubelskiej w 150. rocznicę usypania go pod kierunkiem Franciszka Smolki i w 450. rocznicę podpisania Unii Lubelskiej przez króla Polski Zygmunta Augusta. Piękna panorama Lwowa, choć we mgle, odsłoniła się przed naszymi gośćmi. Następnie nasi goście zwiedzili Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich.

Później zwiedzanie stolicy Galicji – królewskiego miasta Lwowa.

W niedzielę goście udali się do Teatru Wielkiego, by obejrzeć operę „Mojżesz” w reżyserii Zbigniewa Chrzanowskiego, dyrektora Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie.

Mamy nadzieję, że kiedyś znów spotkamy się we Lwowie ze „Złotym Potokiem” z Jelnej.

Stanisław Durys
Tekst ukazał się w nr 6 (322) 29 marca – 15 kwietnia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X