Wizyta wiceministra edukacji Ukrainy na Uniwersytecie Przykarpackim

Wiceminister edukacji i nauki Ukrainy Ihor Stadnyj odwiedził Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku, gdzie opowiedział studentom o nowej reformie systemu zarządzania i finansowania szkół wyższych. Wiceminister również zaznaczył, że Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy zwiększyło finansowanie uniwersytetu na bieżący rok.

– Od 2020 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki zaczęło finansować uniwersytety nie tylko ze względu na liczbę studentów, ale także na wyniki ich pracy. Jeżeli uniwersytety się rozwijają, mają zamówienia na badania i granty międzynarodowe – te wskaźniki są dla nas jednym z kryteriów ich finansowania – podkreślił Ihor Stadnyj.

{youtube}ykzu1n0a3ts{/youtube}

Ukraiński polityk uczestniczył również w posiedzeniu na temat wpływu realizacji projektu „Dostosowanie dawnego obserwatorium na górze Pop Iwan do potrzeb Centrum Szkolenia Ratownictwa Górskiego” na rozwój biznesu turystycznego w regionie iwanofrankiwskim i obszarach przygranicznych.

– Mieliśmy okazje pokazać laboratorium badawcze uniwersytetu, które było zbudowane z grantów Unii Europejskiej. Również zwróciliśmy uwagę wiceministra na potrzeby edukacji dualnej, gdzie studenci otrzymują wiedzę teoretyczną od wykładowców i mają możliwość ją praktykować. Więc ta wizyta była bardzo owocna dla naszego uniwersytetu. Studenci i wykładowcy dyskutowali i zadawali pytania, a minister Stadnyj zobaczył jak rozwijają się uniwersytety naszego regionu – powiedział Ihor Cypenda, rektor Uniwersytetu Przykarpackiego.

Pod koniec wizyty Ihor Stadnyj wspólnie ze studentami i wykładowcami uczcił pamięć studenta Uniwersytetu Przykarpackiego Romana Huryka, Bohatera Niebiańskiej Sotni, w 6. rocznicę upamiętnienia Rewolucji Godności.

Karina Wysoczańska

Fot. Leon Tyszczenko

{gallery}gallery/2020/wizyta_wiceministra_edukacji_ukr_stanislawow{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X