Wizyta we Lwowie polskich energetyków Fot. Ihor Rewaga

Wizyta we Lwowie polskich energetyków

Delegacja polskich energetyków przebywała z dwudniową wizytą we Lwowie. Podczas spotkania została podpisana oficjalna umowa o partnerstwie i współpracy pomiędzy Rzeszowskim Oddziałem Stowarzyszenia Elektryków Polskich a „Lvivobłenergo”. Lwowscy energetycy podziękowali polskim koncernom energetycznym za pomoc w odbudowie ukraińskiego systemu energetycznego w czasie wojny.

Celem wizyty polskiej delegacji było także wzięcie udziału w odsłonięciu na Cmentarzu Łyczakowskim pomnika na grobie Stanisława Kozłowskiego, ostatniego przedwojennego dyrektora Miejskich Zakładów Elektrycznych we Lwowie.

Umowa między Lvivoblenergo i Stowarzyszenia Elektryków Polskich przewiduje m.in. wzajemną pomoc w rozwiązywaniu problemów w sektorze energetycznym, udzielanie konsultacji technicznych i prawnych w oparciu o doświadczenia sektora energetycznego na Ukrainie i w Polsce.

Fot. Ihor Rewaga

Prezes Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Sławomir Cieślik wspomniał o tym, że Stowarzyszenie Elektryków Polskich ma już ponad 103 – letnią tradycję i jeden z pierwszych oddziałów założycielskich znajdował się we Lwowie.- Mamy z kolegami ze Lwowa bardzo dobre relacje i staramy się wspierać ich w różnego rodzaju inicjatywach i działalności społecznej, historycznej, ale i technicznej i inżynierskiej, co jest istotne z punktu widzenia chociażby tych wydarzeń, które spotkały Ukrainę i całą Europę ponad rok temu. Przyjechaliśmy z propozycjami dalszej współpracy, w szczególności udziału przedstawicieli „Lvivoblenergo” w przyszłorocznym Kongresie Energetyków Polskich – dodał.

Podczas trwającej wojny Stowarzyszenia Elektryków Polskich nieprzerwanie udziela pomocy firmom energetycznym, dotkniętym działaniami wojennymi na wschodzie i południu Ukrainy. Prezes Rzeszowskiego Oddziału SEP Zbigniew Styczeń podkreślił, że jak tylko polscy energetycy otrzymywali informacje o zapotrzebowaniach na Ukrainie, niezbędnych dla odtwarzania, uruchamiania i usuwania skutków bombardowań sieci elektroenergetycznej starali się pomóc, dostarczając części zapasowe, sprzęt elektroenergetyczny, a także agregaty prądotwórcze. Lwowscy energetycy działali dalej, dostarczali i nadal dowożą niezbędny sprzęt otrzymany z Polski bezpośrednio na front, aby jak najszybciej przywrócić dostawy energii elektrycznej na terenach okupowanych.

Przed zwiedzaniem Muzeum Historii Elektryfikacji Obwodu Lwowskiego polscy energetycy przekazali 125. brygadzie TRO Sił Zbrojnych Ukrainy dziesięć specjalistycznych plecaków medycznych. O przedwojennej historii elektrowni i oświetleniu we Lwowie gościom z Polski opowiadał badacz historii elektryfikacji Andrij Kryżaniwski.

Lwowscy i polscy energetycy wspólnie na Cmentarzu Łyczakowskim uczcili pamięć Stanisława Kozłowskiego, ostatniego dyrektora Miejskich Zakładów Elektrycznych we Lwowie. W odsłonięciu pomnika na grobie wybitnego inżyniera udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich i miasta Lwowa, konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, przedstawiciele politechniki oraz osoby, które brały udział w znalezieniu miejsca pochówku i pomnika.

Fot. Ihor Rewaga

Informację o okolicznościach zabójstwa Stanisława Kozłowskiego przekazał energetyk ze Lwowa Kazimierz Paczkowski, dziadek którego – Józef Paczkowski – był świadkiem tej tragedii. 22 września 1939 r., pierwszego dnia po wkroczeniu wojsk sowieckich do Lwowa, Stanisław Kozłowski osobiście nadzorował prace remontowe po bombardowaniach w elektrowni. Został zastrzelony w miejscu pracy przez oficera NKWD. Dyrektora pochowano tego samego dnia, żonę Kozłowskiego wywieziono na Syberię, a jego grób z czasem popadł w zapomnienie. Niedawno w archiwum Cmentarza Łyczakowskiego Andrijowi Kryżaniwskiemu udało się odnaleźć miejsce, gdzie był pochowany Stanisław Kozłowski. Nowy pomnik wybitnego inżyniera przedwojennego Lwowa powstał dzięki finansowemu wsparciu lwowskich energetyków.

Anna Gordijewska

 

Pracownia Historyczna Stowarzyszenia Elektryków Polskich

 

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

X