Wizyta prezydenta RP w Winnicy

Wizyta prezydenta RP w Winnicy

Większego zamieszania w Winnicy nie było od czasu otwarcia polskiego konsulatu. Przed przyjazdem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wszystkie służby oraz państwowe instytucje postawiono w stan najwyższej gotowości, w obwodowej oraz miejskiej administracji kilkakrotnie zwoływano posiedzenia.

Już po upływie kilku dni po wizycie polskiego prezydenta w Winnicy można powiedzieć o dobrze zorganizowanym przyjęciu głowy państwa polskiego, który był szczerze zafascynowany tak dużym skupiskiem osób polskiego pochodzenia daleko od granic Rzeczpospolitej.

O 16.15 samolot z Bronisławem Komorowskim wylądował w Gawryszowce pod Winnicą. Program pobytu prezydenta uwzględniał odwiedzenie polskiej firmy „Barlinek”, zapoznanie się z władzami miasta, złożenie kwiatów pod tablicą Piłsudskiego oraz oczywiście – spotkanie z miejscowymi Polakami, których na terenach od Zbrucza do Kijowa mieszka bardzo wielu.

Spotkanie z Bronisławem Komorowskim odbyło się w pomieszczeniu winnickiej filharmonii. Nic dziwnego, że na sali nie było żadnego wolnego miejsca. „Jestem zaskoczony, że tak daleko od Polski biją polskie serca” – rozpoczął swoje wystąpienie Bronisław Komorowski. Mówił spokojnym, cichym głosem, akcentując na każdym słowie szacunek do rodaków, którzy po burzliwych dziejach historii nadal licznie zamieszkują Podole i Polesie. Prezydent RP podziękował za troskę o kulturę oraz język polski oraz za to, że Polacy są dobrymi obywatelami państwa ukraińskiego. „Mamy za sobą trudną przeszłość i jasną przyszłość” – podsumował prezydent.

Z okazji wizyty głowy państwa polskiego, w Winnicy zorganizowano wspaniały koncert z udziałem ukraińskich i polonijnych zespołów artystycznych. Duma Winnicy „Barwinek” wkraczał do sali z bębnami, zadziwiając synchronicznym wykonaniem ukraińskich i polskich piosenek. Chór im. Juliusza Zarębskiego, już w nieco kameralnym klimacie, wykonał m. in. „Kukułeczkę”, przypominając kresowym akcentem o tym, że są mieszkańcami Północnego Polesia. „Podolski Kwiat” z Koziatynia, „Mazury” z Nowosielicy oraz „Barwinek” piłkarskimi akcentami nawiązały do mistrzostw EURO-2012. Ukraińska oraz polska flaga powiewały na scenie, przypominając o długiej drodze do niepodległości, którą przeszły obydwa kraje…

Po koncercie goście mieli możliwość spotkania się przy wspólnym stole. Można było tutaj zobaczyć Polaków z najdalszych zakątków Chmielniczyzny, Winniczyzny oraz Żytomierszczyzny. Najważniejszym tematem rozmów była oczywiście wizyta prezydenta RP na Ukrainie, jego udział w otwarciu Polskiego Cmentarza Wojskowego w Bykowni i oczywiście – odwiedzenie przez niego Winnicy.

Jerzy Wójcicki
wizyt.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X