Wizyta premiera RP Morawieckiego i wicepremiera Kaczyńskiego na Ukrainie fot. Kancelaria Premiera

Wizyta premiera RP Morawieckiego i wicepremiera Kaczyńskiego na Ukrainie

– Nie jesteśmy niewolnikami rozwiązań europejskich. Jesteśmy suwerennym krajem, który chce zacieśniać współpracę z naszym partnerem i przyjacielem – powiedział premier RP Mateusz Morawiecki w Kijowie, pytany o scenariusz braku szybkiej akcesji Ukrainy do UE.

W środę, 1 czerwca premier Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki i wicepremier RP Jarosław Kaczyński złożyli wizytę na Ukrainie. Uczestniczyli w otwarciu miasteczka kontenerowego dla przeszło tysiąca osób w podkijowskich miejscowościach Borodzianka i Bucza. Jest to rozwiązanie tymczasowe, ale w tej chwili najlepsze. Tylko w obwodzie kijowskim miasteczka fundowane przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych dadzą schronienie dla ponad 5000 mieszkańców, a w całej Ukrainie tymczasowe miejsce pobytu znajdzie w nich nawet 20 tys. osób.

Po południu odbyło się spotkanie premierów Polski i Ukrainy, na którym zostały omówione kwestie strategiczne.

– Nowy poziom stosunków, jakie Ukraina i Polska zbudowały przez ostatnie trzy miesiące został ukierunkowany na rozwój i jest produktywny – podkreślił premier Ukrainy Denys Szmyhal. – Podpisane umowy i memoranda świadczą o tym, że nowy poziom stosunków, jaki Ukraina i Polska zbudowały przez ostatnie trzy miesiące, jest ukierunkowany na rozwój i jest produktywny. Chodzi o osiem podpisanych dziś dokumentów dotyczących kwestii energetycznej, kwestii wojskowo-obronnej, współpracy transgranicznej i celnej, polityki ekologicznej, polityki regionalnej, odbudowy Ukrainy oraz współpracy w zakresie pamięci narodowej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego Orderem Jarosława Mądrego drugiego stopnia. Nagroda państwowa Ukrainy ustanowiona w 1995 roku za wybitne zasługi dla Ukrainy w dziedzinie budowania państwa, wzmacniania międzynarodowego prestiżu Ukrainy, rozwoju gospodarczego, nauki, oświaty, kultury, sztuki, ochrony zdrowia oraz za wybitną działalność charytatywną, humanistyczną i publiczną.

Źródło: PAP, inf. własna

X