Wizyta ministra Kwiatkowskiego na Ukrainie fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Wizyta ministra Kwiatkowskiego na Ukrainie

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  Adam Kwiatkowski wraz z dyrektorem generalnym Służby Zagranicznej MSZ Maciejem Karasińskim przebywali z wizytą  na Ukrainie. Delegacja KPRP odwiedziła Chmielnicki, a także miejscowości Maćkowce i Szaróweczka, gdzie mieszkają potomkowie polskich Mazurów, osadników z XVII i XVIII wieku. Celem pobytu była kontynuacja akcji wsparcia, pomocy humanitarnej dla obywateli Ukrainy.

– Przed agresją rosyjską na Ukrainę przyjeżdżaliśmy tutaj by spotykać się z Polakami tam, gdzie mieszkają w ich wsiach, miasteczkach czy dużych miastach po to, żeby pokazać, że o nich pamiętamy, że jesteśmy im wdzięczni za to, że podtrzymują polskość, aby pokazać, że tworzymy jako Polacy jeden naród, jedną wspólnotę. W momencie, w którym wybuchła wojna ta akcja zmieniła się w akcję solidarności z Ukrainą. Dziś pomagamy tym obywatelom Ukrainy, którzy w Polsce znaleźli schronienie. Pamiętamy też o tych, którzy pozostali na terenach Ukrainy. Chcemy być z nimi, jesteśmy z nimi i przekazujemy im pomoc – powiedział minister Adam Kwiatkowski.

Wizyta delegacji KPRP w obwodzie chmielnickim to również  efekt wizyty pierwszej damy RP Agaty Kornhauser-Dudy przed majowymi świętami w Kamieńcu Podolskim, gdzie pani prezydentowa odbyła spotkania z Polakami i z uciekinierami ze wschodnich części Ukrainy. Na spotkaniu z władzami miasta małżonka prezydenta wyraziła chęć pomocy. Padła prośba o sprzęt komputerowy dla tych dzieci, które uciekając z terenów wojny dzisiaj mieszkają na terenie obwodu chmielnickiego.

W przededniu Dnia Dziecka w imieniu kancelarii prezydenta minister Adam Kwiatkowski przekazał sto komputerów i tabletów, które ułatwią dzieciom naukę w szkole. W Szaróweczce przedstawiciele delegacji KPRP spotkali się z polską społecznością oraz  przekazali pomoc humanitarną dla mieszkańców Szaróweczki, Maćkowców i Chmielnickiego.

W drodze powrotnej do Polski sekretarz stanu odwiedził Lwów. Na Cmentarzu Orląt Lwowskich  minister wraz z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego złożył kwiaty w imieniu  prezydenta Andrzeja Dudy.

– Jesteśmy wzruszeni i bardzo zadowoleni z tego faktu, że dzisiaj są już uwolnione – można powiedzieć – z opakowań i uwięzienia te lwy, które są dla nas tak symboliczne. Często słyszymy listę wzajemnych oczekiwań, ale właśnie to, że dzisiaj te lwy już są „uwolnione” jest z pewnością bardzo ważnym krokiem w budowaniu dobrych relacji, bardzo ważnym dla Polski, bardzo ważnym dla Polaków, bardzo ważnym dla prezydenta Andrzeja Dudy – podsumował minister. Sekretarz stanu wyraził nadzieję, że to jest kolejny krok w budowaniu dobrych relacji między Ukrainą a Polską.

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

X