Wizyta Ministra Sikorskiego w Kijowie

Wizyta Ministra Sikorskiego w Kijowie

IV Narada Kierownictw Ministerstw Spraw Zagranicznych RP i Ukrainy odbyła się w Kijowie 8 lutego br. Delegacji MSZ przewodniczył Minister Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski. W delegacji towarzyszącej uczestniczyli Podsekretarz Stanu w MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz oraz dyrektorzy departamentów MSZ.

 

Minister Sikorski został przyjęty przez Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. W czasie spotkania wymieniono poglądy na temat aktualnego stanu relacji UE-Ukraina oraz najważniejszych zagadnień dwustronnych. „Polska jest krajem, który zrobił dla wsparcia Ukrainy w UE najwięcej” – powiedział Sikorski podczas konferencji prasowej z Ministrem Spraw Zagranicznych Ukrainy Kostiantynem Hryszczenką. Powtórzył, że Polska „pragnie pomagać Ukrainie zawsze, gdy Ukraina pomoże sama sobie”. Minister Sikorski zadeklarował też, że „przed Euro 2012 nasi konsulowie będą pracować na dwie zmiany”, by pomóc Ukraińcom odwiedzać Polskę w czasie turnieju. Polska planuje otworzyć też kolejny konsulat na Ukrainie – w Doniecku.

W trakcie narady kierownictw MSZ Polski i Ukrainy przedyskutowano dwustronne stosunki polityczne i gospodarcze, dokonano wymiany poglądów na temat sytuacji międzynarodowej oraz polityki bezpieczeństwa. W trakcie narady dokonano również przeglądu realizacji Mapy drogowej polsko-ukraińskiej współpracy na lata 2011-2012. Podczas wizyty w Kijowie, Minister Spraw Zagranicznych RP spotkał się z również z przedstawicielami opozycji, w tym z Jewhenią Tymoszenko, Arsenijem Jaceniukiem, Hryhorijem Nemyrią i Borysem Tarasiukiem. Rozmowy dotyczyły zarówno sytuacji wewnętrznej na Ukrainie, jak i spraw dwustronnych oraz relacji UE-Ukraina.

Po spotkaniu Minister Sikorski powiedział dziennikarzom, że „chciał z pierwszej ręki poznać informacje o stanie zdrowia przebywającej w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko” (jej córka widziała się z nią dzień wcześniej). Podkreślił, że Polska chce pomóc Ukrainie w odbudowaniu zaufania do siebie w UE, do czego okazją powinny być „w pełni demokratyczne wybory parlamentarne jesienią”.

 

Marcin Bosacki, rzecznik prasowy MSZ

Tekst ukazał się w nr 3 (151), 14-27 lutego 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X