Wigilia u babci

Pod tym tytułem 23 stycznia w szkole nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie odbyły się jasełka, które ponownie przypomniały nam jak ważny jest czas Bożego Narodzenia i dlaczego tak uroczyście go obchodzimy. Tegoroczne jasełka w wykonaniu uczniów klasy 4 połączone były ze świętem babci i dziadka.

Uczniowie klasy 4 wcielili się w role z ogromnym zaangażowaniem. Występ był wzbogacony o śpiew kolęd, a także taniec dziękczynny dla nowonarodzonego Jezusa. Przedstawienie miało bardzo ciekawą fabułę, pełną zaskakujących wątków, tworzących spójną całość. Składało się z dwóch części. Pierwsza część – „Wigilia u babci” ukazała widzom polskie tradycje i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Akcja toczyła się przy stole wigilijnym, przed sceną, gdzie babcia z dziadkiem przybliżali swym wnuczkom, jak wyglądała wigilia dawniej – w ich dzieciństwie, a jak dziś. Drugą część rozpoczął płacz noworodka oraz odsłonięcie sceny, gdzie ukazała się piękna betlejemska szopka oraz Maryja, tuląca do swej piersi nowonarodzonego, płaczącego Jezuska. Obok Maryi stał przejęty Józef, a szopkę otaczał zastęp aniołów. Na scenie ukazało się również jarzące ognisko, przy którym ogrzewali się uśpieni pastuszkowie. Po chwili na scenę dołączyli Trzej Królowie, którzy złożyli Nowonarodzonemu cenne dary. Uczniowie wystąpili w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w pięknej scenografii nawiązującej do Betlejem. Mali aktorzy z dużym przejęciem i poświęceniem wiernie odtworzyli swoje role. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w iście świąteczny nastrój oraz swym pięknym, oryginalnym występem, podbiły serca publiczności.

Kiedy część artystyczna dobiegła końca, wszyscy aktorzy otrzymali gromkie brawa, które były uznaniem za piękne wykonanie przedstawienia. Społeczność szkoły oraz zaproszeni goście, a szczególnie babcie i dziadkowie mogli wspólnie kolędować i przeżyć radość z bycia razem w tym szczególnym dla nas czasie.

Życzenia babciom i dziadkom w swym krótkim występie złożyli również uczniowie klasy 3.

Swą obecnością zaszczycili nas o. Paweł Odój, proboszcz parafii św. Antoniego we Lwowie oraz siostra Bogna. Ojciec Paweł pobłogosławił opłatki, którymi staropolskim obyczajem wszyscy się podzielili i złożyli sobie nawzajem noworoczne życzenia oraz pięknie zaśpiewał kolędę „Oj maluśki, maluśki…”.

Na koniec uroczystości dyrektor szkoły Łucja Kowalska złożyła życzenia babciom i dziadkom oraz podziękowania wszystkim uczestnikom i ich rodzicom za pomoc. Szczególne podziękowania zostały skierowane do rodziców uczniów klasy 4. Dyrektor szkoły ogłosiła również wyniki konkursów świątecznych, które odbyły się w naszej szkole. Komisja oceniająca świąteczną dekorację klas przyznała:

I miejsce – klasie 4,
II miejsce – klasie 3,
Klasa 1 i 2 otrzymały wyróżnienia.
Za gazetki – klasa 3 i 2 – pierwsze i drugie miejsce.
Odbył się również konkurs na ekologiczną choinkę:
I miejsce – Kalina Opajnicz – ucz. kl. 4,
II miejsce – Krystyna Tchorowska – ucz. kl.4, oraz Teresa Dumańska – ucz. kl. 2,
III miejsce – Karina Daniłowa – ucz. kl. 4.
Dyrektor wręczyła wyróżnienia i skromne upominki dla wyżej wymienionych uczennic i przewodniczących klas.

Dorota Łabędzka
nauczyciel skierowany za granicę przez ORPEG
Tekst ukazał się w nr 3 (271) 14-27 lutego 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X