Jasełka w Kołomyi

29 stycznia w Polskiej Sobotniej Szkole im. Stanisława Vincenza przy TKP „Pokucie” w Kołomyi odbyły się, zgodnie z tradycją tej placówki, jasełka.

W piękny i oryginalny sposób została ukazana historia narodzenia Jezusa w Betlejem, w której ważnym motywem była także wędrówka po Polsce. Znane kolędy wykonane przez szkolny chór, ludowe tańce zespołu tanecznego i polskie krajobrazy wplotły się w narrację cudu narodzin Zbawiciela w skromnej, ale jakże wymownej w swej prostocie stajence.

Młodzi aktorzy włożyli dużo trudu w przygotowanie zarówno tekstów, jak kostiumów. Brykające poznańskie koziołki wprowadziły trochę humoru. Natomiast opowieść o królu Herodzie – nastrój grozy. Święta Rodzina i dary Trzech Króli, a także górali, Wielkopolan czy Kujawiaków przypominały o tym, że również my możemy obdarować miłością innych ludzi. I to jest chyba główne przesłanie szkolnych jasełek. Cieszy też polska mowa, wspomnienie polskiej kultury i tradycji. Uczniowie szkoły i ich rodzice nie zawiedli, licznie wypełniając miejsca przeznaczone dla widowni.

Po przedstawieniu Stanisława Kołusenko, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej „Pokucie”, zaprosiła wszystkich na słodki poczęstunek, podczas którego podziękowała nauczycielom, uczniom i rodzicom za profesjonalne przygotowanie jasełek.

Warto też wspomnieć, że przedstawienie jasełkowe otworzyło w Polskiej Sobotniej Szkole w Kołomyi rok jubileuszowy. Szkoła bowiem właśnie w 2017 roku obchodzi 20-lecie swego istnienia. Została założona 25 maja 1997 r.

Ewa Gładka
nauczycielka języka polskiego
Tekst ukazał się w nr 3 (271) 14-27 lutego 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X