Wielkanoc we Lwowie

W poranek wielkanocny dzwony, bijące na wieży bazyliki metropolitalnej, oznajmiły na cały Lwów, że Chrystus Zmartw

ychwstał! Procesja rezurekcyjna okrążyła katedrę trzy razy, a poprowadził ją abp Mieczysław Mokrzycki. Metropolita lwowski również przewodniczył nabożeństwom w Triduum Paschalne oraz Drodze Krzyżowej, która w Wielką Środę przeszła ulicami miasta, od katedrzy łacińskiej do sanktuarium św. Antoniego.W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego abp Mokrzycki wygłosię homilię w dwóch językach – po polsku i po ukraińsku.
 
– Pełni wiary w tę wielką prawdę wielkanocnego poranka mamy prawo i obowiązek być głosem sumienia dla całego świata, mamy prawo od pustego grobu w naszej katedrze, zatroskani o naszą przyszłość, wołać z miłością do walczących na wschodzie Ukrainy – jeśli wierzycie w Zmartwychwstanie, jeśli czytacie Ewangelię i znacie Boże Przykazania, to dajcie ludziom upragniony pokój – wzywał abp Mokrzycki. – Dajcie bezpieczeństwo i nie niszczcie życia. W imię Miłości, czyli w imię Boga, odrzućcie nienawiść, chore ambicje i podajcie sobie ręce, aby nikt już nie ginął, aby nikt nie wracał do domu okaleczony. Od pustego grobu w naszej katedrze wołamy: niech zmartwychwstanie jedność i zgoda, niech zmartwychwstanie wzajemna miłość i dobroć. Wołamy tak, ponieważ Zmartwychwstały Chrystus zaprasza dzisiaj do otwarcia serc na cud nowego życia, oczekując od nas zgody, by uczynić to, co uczynił dla miliardów ludzi żyjących przed nami, czyli by stać się znakiem zwycięstwa dobra nad złem. Jezus zachęca nas, abyśmy zaczęli ponownie kochać, na nowo Mu zaufali i uwierzyli Mu – zaznaczył metropolita lwowski.

– Borykający się z różnymi problemami współczesny świat, a w nim Ukraina, potrzebuje świadków zmartwychwstania – mówił kaznodzieja. – Potrzebuje ciebie i mnie. Głośmy zatem, że Chrystus Zmartwychwstał! Głośmy, że miłość jest mocniejsza od nienawiści, a życie od śmierci. Głośmy, że tak jak On zmartwychwstał, tak i my zmartwychwstaniemy, jeśli uwierzymy i czyny potwierdzą naszą wiarę. Niech ten świąteczny czas będzie dla nas wszystkich błogosławiony i radosny. Niech będzie czasem zjednoczenia w modlitwie, rozmowie i rodzinnych spotkaniach. Niech nie zakłócą go spory i waśnie, ale niech wypełni go zjednoczenie wokół faktu, że Chrystus zmartwychwstał. Pozwólmy się odnowić przez miłosierdzie Boga, pozwólmy, aby Jezus nas kochał i niech moc Jego miłości przekształci tak nasze życie, abyśmy stali się narzędziami miłosierdzia, aby rozkwitła sprawiedliwość i pokój – wezwał abp Mieczysław Mokrzycki.

W Wielką Sobotę do katedry łacińskiej przybył prezydent miasta Lwowa Andrij Sadowyj z małżonką, który złożył życzenia świąteczne rzymskim katolikom. W tym roku nie transmitowano nabożeństwa z katedry w telewizji państwowej. Nie było przedstawicieli władz obwodu lwowskiego oraz duchowieństwa Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, natomiast metropolita lwowski i sokalski Dymytrij (Rudiuk) z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego wysłał swego duchownego.

Konstanty Czawaga

Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2018/wielkanoc_lwow_czawaga{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X