Ogólnoukraińska Olimpiada z Literatury i Języka Polskiego

Ogólnoukraińska Olimpiada z Literatury i Języka Polskiego

W dniach 3–4 marca w Ambasadzie RP w Kijowie odbyła się kolejna edycja Olimpiady z Literatury i Języka Polskiego na szczeblu ogólnoukraińskim. Ze wszystkich okręgów konsularnych na Ukrainie na dwudniowe zawody przybyło 33 uczestników wyłonionych wcześniej na etapie okręgowym.

Organizowana przez Polską Akademię Nauk olimpiada cieszy się co roku ogromną popularnością i daje biorącym w niej udział uczniom możliwość wyjazdu na finał konkursowy do Polski, gdzie walczą o dostanie się na studia polonistyczne i pięcioletnie stypendium.

W tym roku w zawodach ogólnoukraińskich udział wzięli uczniowie dziewiątej, dziesiątej i jedenastej klasy z Charkowskiego Okręgu Konsularnego (3 osoby), Lwowskiego Okręgu Konsularnego (10 osób), Łuckiego Okręgu Konsularnego (3 osoby), Kijowskiego Okręgu Konsularnego (3 osoby), Odeskiego Okręgu Konsularnego (8 osób), Winnickiego Okręgu Konsularnego (6 osób).

Komisja OLiJP w składzie: Daniel Zych (przewodniczący komisji), Katarzyna Porembska-Zych, Iga Kaca, Maria Książek-Zamlewska, Nadzieja Susznicka i Klaudia Tenoudji wyłoniła ośmiu laureatów, którzy zakwalifikowali się do finału olimpiady w Warszawie: Kateryna Chaykina (Odessa), Vladyslava Vasylieva (Odessa), Ksenia Melnyk (Lwów), Matvii Kotolyk (Odessa), Natalia Korotka (Lwów), Yevhenii Lisniak (Winnica), Veronika Kachur (Winnica), Veronika Diachenko (Odessa).

W zawodach ogólnoukraińskich wzięli udział również uczniowie dziewiątej i jedenastej klasy z Towarzystwa Kultury Polskiej w Sumach: Liza Dowżuk i Sofija Małyszok z Charkowskiego Okręgu Konsularnego (3 osoby).

Poniżej oddajemy głos naszym uczestnikom oraz opiekunowi.

Sofija Małyszok
17 lutego 2018 roku w Charkowie odbył się pierwszy etap okręgowy Olimpiady z Literatury i Języka Polskiego, w którym wzięło udział blisko 20 osób. Najwięcej uczestników było z Charkowa, jeden chłopak z Kramatorska i nasza trójka z Towarzystwa Kultury Polskiej w Sumach. W pierwszej części olimpiady pisaliśmy dyktando, potem test z rozumienia ze słuchu i test z gramatyki. Zadania były na prawdę niełatwe, dlatego musieliśmy dobrze pomyśleć nad każdym. Po ogłoszeniu wyników części pisemnej odbyła się część ustna, podczas której mieliśmy rozmowę na tematy z literatury z profesorami – członkami jury oraz z konsulami RP w Charkowie Janem Zdanowskim i Anną Szulakowską. Kiedy dowiedzieliśmy się o ostatecznych wynikach olimpiady, o tym, że zajęłam pierwsze miejsce w okręgowych zawodach razem z koleżanką Lizą Dowżuk, która zajęła trzecie miejsce, byłyśmy niezmiernie szczęśliwe, chociaż rozumiałyśmy, że następny krajowy etap w Kijowie będzie jeszcze trudniejszy. Miałyśmy tylko dwa tygodnie, żeby przygotować się do zawodów republikańskich, dlatego starałyśmy się każdego dnia robić wszystko co możliwe, żeby przygotować się: czytałyśmy wybrane utwory i opracowania, spotykałyśmy się, żeby omówić wszystko co jest niejasne i lepiej zrozumieć tematy. W Kijowie podczas krajowych zawodów Olimpiady z Literatury i Języka Polskiego spędziłyśmy trzy wspaniałe dni, miałyśmy możliwość poznać młodzież polską z różnych miast Ukrainy, która również uczy się języka polskiego. Mogę powiedzieć, że konkurencja była naprawdę bardzo silna, dlatego nie udało się nam otrzymać nagrody, ale jestem pewna że doświadczenie, które otrzymałyśmy, jest naprawdę bezcenne.

Liza Dowżuk
W tym roku miałam możliwość brać udział w zawodach republikańskich Olimpiady z Literatury i Języka Polskiego ponieważ byłam jedną z trzech wybranych uczestników do prezentowania w Kijowie Charkowskiego Okręgu Konsularnego RP. Brałam udział w tej olimpiadzie po raz pierwszy, dlatego było to dla mnie coś nowego i ciekawego. Miałyśmy tylko dwa tygodnie na przygotowanie się do krajowego etapu w Kijowie i robiłyśmy wszystko, aby przygotować się jak najlepiej. Zadania olimpiady były dość trudne, inni zaś uczestnicy byli świetnie przygotowani i niestety nie udało mi się zwyciężyć. Ale dzięki udziałowi w olimpiadzie LiJP w tym roku doświadczyłam niezapomnianych emocji i zdobyłam cenne doświadczenie, które z pewnością się przyda.

Polina Riman (opiekunka)
W dniach 3–4 marca w Kijowie odbyły się krajowa Olimpiada z Literatury i Języka Polskiego, w której brało udział 33 uczestników z całej Ukrainy. Byłam na tych zawodach jako opiekunka dwójki uczestników z TKP w Sumach, które prezentowali w Kijowie Charkowski Okręg Konsularny RP. Przede wszystkim chciałbym podziękować pani Marii Siwko, dyrektorowi Domu Polskiego w Kijowie za serdeczne przyjęcie uczestników Olimpiady w dniu przyjazdu, za zakwaterowanie w „Ekspres Hotelu” i wspaniałą organizację wyżywienia w restauracji „Мon cher”.

Miłe wrażenie wywarli na mnie również pracownicy Ambasady RP w Kijowie, gdzie odbył się krajowy etap olimpiady, którzy życzliwie przyjęli wszystkich uczestników i kuratorów i umożliwili napisanie pisemnej i przeprowadzenie ustnej części olimpiady.

Udział w krajowych zawodach Olimpiady z Literatury i Języka Polskiego pozwoli naszym uczestnikom poznać jeszcze bardziej kulturę polską. Podczas olimpiady nasze uczestniczki zapoznały się z innymi uczestnikami z różnych miast Ukrainy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom placówek RP na Ukrainie. Chcielibyśmy również szczególnie podziękować pracownikom Konsulatu Generalnego RP w Charkowie i Ambasady RP w Kijowie za wspaniałą organizację zawodów okręgowych i krajowych tegorocznej Olimpiady z Literatury i Języka Polskiego, oraz serdecznie pogratulować wszystkim laureatom i uczestnikom.

Włodzimierz Kuczyński
prezes TKP w Sumach
Tekst ukazał się w nr 6 (298) 27 marca – 12 kwietnia 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X