Wieczór w „krainie łagodności”

Wieczór w „krainie łagodności”

13 sierpnia w lwowskim klubie Picasso odbył się koncert zespołu Wolna Grupa Bukowina. Legenda polskiego art rocka wykonała zarówno znane i lubiane piosenki z pierwszego etapu swej twórczości, jak również nowe utwory liryczne. Patronatem honorowym objął imprezę Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Wolna Grupa Bukowina jest zespołem tworzącym w nurcie poezji śpiewanej i piosenki turystycznej. Powstała w Busku-Zdroju na początku lat 70. minionego wieku. Na Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie zespół zadebiutował i piosenką „Ponidzie” zdobył jedną z głównych nagród. Po śmierci założyciela zespołu Wojciecha Bellona, w 1985 r. Wolna Grupa Bukowina zawiesiła swoją działalność. Reaktywacja zespołu nastąpiła dopiero na początku lat 90.

Sierpniowy wieczór spędzony we Lwowie wraz z polskimi muzykami, wypełniony był błogim zadumaniem. Twórczość Wolnej Grupy Bukowina określona została mianem „krainy łagodności”, które pochodzi od tytułu jednego z jej najbardziej znanych utworów – „Pieśń Łagodnych”. Przywołuje na myśl poezję Jerzego Harasymowicza, w której „kraina łagodności” kusiła sielanką pejzaży i wzruszała symboliczną głębią. Jest oazą spokoju i harmonii, pełną metaforyki i ekspresji, pozwala słuchaczom na ucieczkę w normalność i powrót do natury. Twórcą większości tekstów z repertuaru zespołu był Wojciech Bellon. Opisywał piękno przyrody, roztkliwiając się nad pejzażem i zwyczajnymi przedmiotami. Słuchając pieśni „Pejzaże Harasymowiczowskie”, goście koncertu zanurzyli się w pejzażu gór – „i był Beskid, i były słowa, zanurzone po pępki w cerkwi baniach, rozłożyście złotych”, były „niebieskie mokre połoniny” i „czarodziejskim kwiatem paproci rozzłociła się Bukowina”.

Konsul RP we Lwowie Marian Orlikowski (Fot. Julia Łokietko)Nie obce muzykom jest również nasze miasto, ponieważ dwóch członków zespołu Wolna Grupa Bukowina ma lwowskie korzenie. „Zespół reprezentuje piosenkę bardowską. W latach 70. to był nurt, w którym można było wyśpiewać wszystko, czego oficjalnie nie było wolno wygadać. Lwów kiedyś był miastem bardzo bardowskim, choć obecnie ten ruch prawie zanikł” – podkreślił konsul RP we Lwowie Marian Orlikowski.

Koncert prowadził Wacław Juszczyszyn (śpiew i gitara), którego ojciec pochodził ze Lwowa. Przedstawił lwowskiej publiczności utwór „Majster Bieda”, z którym w latach 70. zespół został zaproszony na Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. I choć ze względu na treść nie była to piosenka, którą w owych czasach hołubiono, Wolna Grupa Bukowina była jednym z pierwszych zespołów studenckich, który przebił się do radia i stał się kultowy. Pieśń „Błogo bardzo będę sławił ten dzień” do wiersza Edwarda Stachury to tekst pełny smutnego zadumania i nadziei na wolną przyszłość. Bohater liryczny z nadzieją czeka na dzień kiedy na nowo się narodzi, kiedy nie będzie chodził za nim cień i sen będzie miał „jasny, bez demonów”. Czeka „nawet, gdy to będzie śmierci dzień” i ma nadzieję, „że narodzi się wcześniej”.

Wacław Juszczyszyn (Fot. Julia Łokietko)Nie mogło zabraknąć tego wieczoru pieśni, które nadały zespołowi nazwę – „Bukowina I” i „Bukowina II”. Harmonijne połączenie muzyki i metaforycznej poezji, rozwinęły w wyobraźni słuchaczy magiczny krajobraz Bukowiny: „góry w niebie postrzępione”, „zarośnięte echem lasy”, liść który „zieleni się i złoci” i nocka która „gwiezdną gadkę górom gada”. Tyle piękna jest wokół nas, więc jakże możemy się wyzbyć marzeń – „za kark chwyć słońce, sięgnij w niebo” nawołują bardowie w pieśni „Bukowina II” i „niechaj zalśni Bukowina w barwie malin/niechaj zabrzmi Bukowina w wiatru szumie”. Na zakończenie koncertu została wykonana wiązanka pieśni harcerskich.


Info
Wolna Grupa Bukowina ma formułę zespołu otwartego, toteż występuje z nią wielu znanych polskich wykonawców i muzyków. Poza sporym dorobkiem fonograficznym zespół ma na swym koncie występy na licznych polskich festiwalach, w tym na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, studenckich festiwalach FAMA oraz dwukrotny występ na Przystanku Woodstock. W 2009 zespół został odznaczony brązowym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Julia Łokietko
Tekst ukazał się w nr 15 (187) 16 – 29 sierpnia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X