Jubileusz Ormian lwowskich

Jubileusz Ormian lwowskich

Trwają ostatnie przygotowania do jubileuszu 650-lecia katedry ormiańskiej we Lwowie. Warto przypomnieć, że pierwszy biskup ormiański Grzegorz przybył do naszego miasta w 1361 roku i założył biskupstwo z pozwolenia króla Kazimierza Wielkiego. W aktach metryki koronnej wpisana jest dokładna data wystawienia dokumentu fundacyjnego budowy katedry ormiańskiej – 30 sierpnia 1363 roku.

Biskup ormiański był pierwszym hierarchą tej rangi rezydującym we Lwowie. Wiadomo, że biskupstwo łacińskie zostało przeniesione do Lwowa dopiero w 1413 roku, a prawosławne – jeszcze później.

Jubileusz katedry Ormiańskiej będzie szczególnym wydarzeniem we Lwowie. Uroczystości odbędą się w dniach 13 –15 września 2013 roku. Powołano już komitet organizacyjny. Do jubileuszu aktywnie przygotowuje się lwowskie duchowieństwo ormiańskie na czele z arcybiskupem Grigorijem Bynatianem i proboszczem katedry ks. Tadeosem Geworgianem.

Katedra Ormiańska we Lwowie i odnowiony ołtarz „Golgota” (Fot. Jurij Smirnow)

Ks. Geworgian powiedział Kurierowi, że uroczyste nabożeństwo świąteczne w katedrze odbędzie się z udziałem duchowieństwa ormiańskiego i zaproszonych duchownych wszystkich obrządków działających we Lwowie. W sobotę, 14 września, odbędzie się uroczyste otwarcie ormiańskiego Centrum Kulturalnego przy ul. Ormiańskiej. Trwają ostatnie przygotowania i prace remontowe. W Centrum będą organizowane różne wystawy, m. in. – wystawa artystów ormiańskich zamieszkujących na Ukrainie. W Centrum znajdzie też miejsce ormiańska szkoła niedzielna.

W niedzielę, 15 września, nastąpi otwarcie odnowionego, drewnianego ołtarza „Ukrzyżowanie” na południowym dziedzińcu katedry. Do udziału w uroczystości zaproszono gości z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (ze środków MKiDN przeprowadzono renowację) i Ministerstwa Kultury Ukrainy. Z okazji jubileuszu zostanie zakończony kolejny etap wspólnych polsko-ukraińskich prac konserwatorskich przy malowidłach Jana Henryka Rosena w katedrze, również finansowanych ze środków Ministerstwa. Staraniem katedry zakończono już prace porządkowe na południowym i północnym dziedzińcach. Część imprez odbędzie się właśnie tam, m.in. słynny tradycyjny wspólny obiad dla wszystkich wiernych i gości, który po ormiańsku nazywa się „matah”. Jest to piękna starochrześcijańska tradycja, która zachowała się w kościele ormiańskim.

W niedzielę odbędzie się również uroczyste posiedzenie w Operze Lwowskiej i koncert świąteczny. Wśród zaproszonych gości – Dżiwan Gasparian, światowej sławy kompozytor, profesor konserwatorium w Erewaniu. Gasparian jest jednym z najbardziej znanych wykonawców grających na duduku. Równolegle z programem kościelnym odbędzie się święto ulicy Ormiańskiej, które organizują restauracja Mons Pius i firma Fest w porozumieniu z Radą Miejską Lwowa. Tu też odbędzie się koncert.

Proboszcz katedry Ormiańskiej we Lwowie ks. Tadeos Geworgian (Fot. Jurij Smirnow)Na gości czeka wiele interesujących wydarzeń kulturalnych, wystaw artystycznych, konkursów kulinarnych. Jeden z organizatorów tego święta, właściciel Mons Pius, Wardkiez Arzumanian powiedział, że dwa lata temu na święto ulicy Ormiańskiej we Lwowie przyjechało 5 tysięcy gości. W tym roku powinno być więcej. Wśród gości będzie spora grupa Ormian z Polski. Będą uczestniczyć w wydarzeniach jubileuszowych i święcie ul. Ormiańskiej. Złożą kwiaty na grobach arcybiskupów ormiańskich na Cmentarzu Łyczakowskim i Cmentarzu Orląt. Wśród obecnych będzie też współczesny kompozytor Krzysztof Teodorowicz, krewny lwowskiego arcybiskupa. Lwowski chór „Trembita” przygotowuje wykonanie jego „Pieśni Świętokrzyskich” i „Pieśni Maryjnych”. Z pośród duchownych ormiańskokatolickich spodziewany jest przyjazd arcybiskupa Minassiana, księży Issakowicza-Zaleskiego, Annusiewicza i Awdaliana. Zobaczymy we Lwowie znanych działaczy towarzystw ormiańskich w Polsce – senatora Łukasza Abgarowicza, prezes fundacji Ewę Abgarowicz, redaktora naczelnego ormiańskiego pisma „Awedis”, Armena Artwicha, Bogdana Kasprowicza, Monikę Agopsowicz. Profesorowie UJ Krzysztof Stopka i Andrzej Pisowicz wspólnie z naukowcami lwowskimi zorganizują konferencję naukową.

Imprezy organizowane są w porozumieniu i przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Konsulatów Republiki Armenii w Warszawie i Kijowie, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Ministerstwa Kultury Ukrainy, Kurii Warszawskiej, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, MSZ Republiki Armenii i Rady Miasta Lwowa.

Jurij Smirnow
Tekst ukazał się w nr 15 (187) 16 – 29 sierpnia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X