Wieczne słowo Adama Mickiewicza

Wieczne słowo Adama Mickiewicza

Tegoroczną Polską Wiosnę Teatralną we Lwowie odwiedził Bogusław Kierc, znakomity aktor Teatru Współczesnego we Wrocławiu, ażeby 3 maja zaprezentować swój monogram „Gdy mój trup…” według poezji Adama Mickiewicza.

 

Biletów niema, wolne miejsca są… Jest za kwadrans ósma wieczorem. Na sali Lwowskiego Akademickiego Teatru im. Łesia Kurbasa widać prawie same znajome twarze: środowisko Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie, konsulowie RP Marian Orlikowski i Jacek Żur. Może ktoś jeszcze przyjdzie, spóźnił się? Niestety, czas zaczynać spektakl. Dopiero teraz zwrócił na siebie uwagę tytułowy trup, który po prostu drzemał sobie obok widzów, w pierwszym rzędzie. Był przykryty co prawda marynarką nałożoną przodem do tyłu.

W ciągu 40 minut Bogusław Kierc emocjonalnie recytował fragmenty mickiewiczowskiej poezji oraz improwizował. Mistrzowi sceny z Wrocławia udało się w tym monodramacie dowieść, że lektura klasyczna nie jest nudna czy nie aktualna. Bogusław Kierc jeszcze raz potwierdził, że poezja Adama Mickiewicza jest wieczna.

Konstanty Czawaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X