Polski zespół teatralny z Czech we Lwowie

Polski zespół teatralny z Czech we Lwowie

Spektakl w wykonaniu polskiego amatorskiego zespołu teatralnego z Węgryni (Czechy) „Życie w zasięgu ręki” rozpoczął drugą edycję Polskiej Wiosny Teatralnej we Lwowie. Do udziału w występach artystycznych konsulat generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie – organizator przedsięwzięcia zaprosił polskie zespoły amatorskie spoza Polski.

 

Uczestników uroczystości, którzy licznie przybyli do gmachu Pierwszego Ukraińskiego Teatru Młodego Widza powitał konsul RP we Lwowie Jacek Żur.

– Dlaczego teatry amatorskie? Dlaczego nie przywieźliśmy tutaj renomowanych, znanych grup teatralnych? Jedną z najważniejszych przyczyn była chęć pokazania dorobku środowisk polskich spoza Polski. Wilno, Zaolzie (Czechy), Ziemia Lwowska – to są te miejsca, gdzie polskość jest żywa mimo tego, że jest oderwana od Polski. Teatr amatorki, zwłaszcza w dobie zaborów, był swoistym sposobem wyrażania przywiązania do polskości. Tak to było i tak to jest nadal, – powiedział konsul Żur.

Współorganizator projektu – dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie Zbigniew Chrzanowski podziękował konsulatowi generalnemu RP we Lwowie za zorganizowanie i opiekę materialną nad tym przedsięwzięciem artystycznym. Przypomniał historię kamienicy, w której obecnie mieści się Pierwszy Ukraiński Teatr Młodego Widza. – Jesteśmy na scenie i w budynku, który pełnił rolę teatru polskiego do 1944 roku. Stąd ostatni zespół polskich aktorów pod dyrekcją Bronisława Dąbrowskiego wyjechał do Polski, – powiedział pan Chrzanowski.

 

– Myślę, że mam ku temu prawo aby powitać osobę, która jest szczególnie zasłużona dla działalności polskich zespołów za granicą. Jest to prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie Olga Iwaniak (oklaski – red.). Pozwoliłem sobie bodajże w marcu panią zaprosić. Nie przypominałem się ani telefonicznie, ani listowne… Ale jak dzisiaj zobaczyłem na dziedzińcu przed teatrem panią Olgę, to zrozumiałem, że jest to osoba, która dotrzymuje słowa… Ucieszyłem się bardzo z jej obecności, – oświadczył Zbigniew Chrzanowski.

Przemawia konsul RP we Lwowie Jacek Żur. Kierownik grupy teatralnej z Węgryni – Janusz Ondraszek (od lewej) i dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie Zbigniew Chrzanowski (Fot. Maria Basza)

 

– Bardzo jesteśmy radzi, że mogliśmy przyjechać tutaj, do Lwowa. Chcieliśmy tego już od bardzo wielu lat – powiedział Janusz Ondraszek, który reprezentuje kierownictwo grupy teatralnej z Węgryni. – Dzisiaj wystąpi młodsza część naszego zespołu, ponieważ starsza, czyli ta bardziej doświadczona, przygotowuje sztukę, która będzie wystawiona w połowie maja. Dzisiaj przedstawimy Państwu to, co umiemy, – dodał.

Spektakl „Życie w zasięgu ręki” – to komediodramat autorstwa Rubi Birden, przedstawiający historię trzydziestoparoletniego Piotra, który z powodu zaniku mięśni porusza się na wózku. Mężczyzna pomimo choroby, stara się zachowywać życiowy optymizm. Nie znosi litości, broni swojej godności i walczy o miłość, buntuje się i nie zgadza się na cierpienie.

Marta – dziewczyna Piotra, rozstaje się z nim. Ukazane są relacje Heleny – siostry Piotra z bratem i z ojcem. Przyjaciel-lekkoduch, Max zakochuje się i postanawia się ustatkować. Ulega mu niedostępna początkowo opiekunka Piotra – Julia. Głównym przesłaniem spektaklu jest to, że nie ma znaczenia ile nam czasu zostało, zawsze można ten czas przeżyć dobrze. Dowcipne dialogi, żywa akcja, dobre aktorstwo – przedstawił lwowskiej publiczności polski teatr z Czech.

W ramach Polskiej Wiosny Teatralnej we Lwowie, 2 maja Polskie Studio Teatralne z Wilna zaprezentowało spektakl „Mój anioł lewy, mój anioł prawy” (wg Cz. Miłosza). 3 maja, o godz. 18:00 żydowski Teatr „Debiut” przedstawił spektakl „Janka” (wg J. Hescheles). Również 3 maja, o godz. 20:00 aktor scen wrocławskich Bogusław Kierc zaprezentował monogram wg Adama Mickiewicza „Gdy mój trup…”. 4 maja zespół artystyczny Opery Lwowskiej zaprosił na operę Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór”. Natomiast 5 maja Polski Teatr Ludowy we Lwowie wystąpi z premierą spektaklu „Czarujący łajdak” (wg P. Chesnot).

Maria Basza


Obejrzyj galerię:

http://www.kuriergalicyjski.com/index.php/gallery/ycie-w-zasigu-rki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X