Dzień Polonii i Dzień Flagi w Warszawie

Dzień Polonii i Dzień Flagi w Warszawie

2 maja, spod warszawskiej katedry św. Jana, przez Plac Zamkowy i Krakowskie Przedmieście do Pałacu Prezydenckiego wyruszył kolorowy pochód. Kroczyło w nim ponad 150 osób – Polaków z 27 krajów świata.

 

Centralnym miejscem tegorocznych uroczystości Dnia Polonii i Polaków za Granicą, a zarazem obchodzonego od 2004 roku Dnia Flagi, była Warszawa. Zorganizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” obchody przebiegały pod honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

 

W skład komitetu honorowego weszli: prymas Polski – abp Józef Kowalczyk, marszałek Sejmu – Ewa Kopacz, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, minister Spraw Zagranicznych – Radosław Sikorski, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski, kardynał Kazimierz Nycz, bp Wiesław Lechowicz, bp Józef Guzdek oraz prezydent Warszawy – Hanna Gronkiewicz Waltz.

Obchody rozpoczęły się Mszą św. w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, na warszawskiej Starówce. Mszy przewodniczył prymas Polski Józef Kowalczyk. W uroczystej koncelebrze wzięli udział: abp Zbigniew Stankiewicz, metropolita ryski, bp Paweł Anweiler z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, członek Rady Krajowej „Wspólnoty Polskiej” oraz ks. prałat Sławomir Kawecki – rektor Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii.

W homilii prymas Józef Kowalczyk przypomniał słowa papieża – Polaka, Jana Pawła II, wygłoszone w 1982 r. do polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii. Przypomniał też, że do rządzących należy zapewnienie Polakom warunków do godnego życia w kraju, aby nie czuli się zmuszeni poszukiwać lepszego życia poza jego granicami. Zadaniem rządzących, powinno być także podjęcie starań o zapewnienie równych praw tym, co wyjechali, w krajach ich stałego czy tymczasowego osiedlenia.

Po Mszy św., spod warszawskiej katedry św. Jana, przez Plac Zamkowy i Krakowskie Przedmieście do Pałacu Prezydenckiego wyruszył kolorowy pochód. Kroczyło w nim ponad 150 osób – Polaków z 27 krajów świata. Byli wśród nich przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej, Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, Polacy ze Wschodu, a także z RPA i Brazylii, przedstawiciele prasy polskiej na obczyźnie oraz zespoły folklorystyczne z Litwy, Ukrainy i Czech. Szczególnie licznie reprezentowani byli Polacy z Litwy. Polaków zamieszkałych na Ukrainie reprezentowały m.in. Emilia Chmielowa i Teresa Dutkiewicz, przewodnicząca i wiceprzewodnicząca Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X