Dzień Polonii i Dzień Flagi w Warszawie

Dzień Polonii i Dzień Flagi w Warszawie

Prezydent Bronisław Komorowski, przemawiając na dziedzińcu do zgromadzonych przed Pałacem Prezydenckim powiedział, że wszyscy potrzebujemy symboli, które nas łączą i jednoczą. Takim symbolem jest biało-czerwona, polska flaga, której święto obchodzone jest od 2004 roku, właśnie 2 maja. Następnie odbyło się uroczyste wręczenie flag wybranym przedstawicielom młodzieży, sportowcom, przedstawicielom wojska, a także przybyłym przedstawicielom Polonii i Polaków z zagranicy.

Tymczasem na Krakowskim Przedmieściu rozpoczął się festyn. Na estradzie przed kościołem seminaryjnym, w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego, występowały zespoły polonijne: zespoły „Wileńszczyzna” i „Zgoda”, „Kapela Wileńska”, zespół taneczny z Czech „Oldrzychowice” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Podolski Kwiat” z Ukrainy. Wystąpiła też Ewelina Saszenko – Polka z Litwy, która w ubiegłym roku była reprezentantką Republiki Litewskiej w konkursie Eurowizji. Opodal, na przygotowanych przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” stoiskach prezentowano wyroby kulinarne i rękodzieło Polaków z Wileńszczyzny, Czech i Ukrainy. W namiocie „ukraińskim” można było nawet spróbować kanapki z prawdziwym ukraińskim sałem. Prezentowana była też polska prasa wydawana na obczyźnie – m.in. i „Kurier Galicyjski”.

Po uroczystościach przed Pałacem Prezydenckim, prezydent Bronisław Komorowski przybył do Domu Polonii, sąsiadującego z warszawskim kościołem św. Anny, gdzie wziął udział w uroczystym spotkaniu z Polonią świata. Spotkanie rozpoczęło się od ceremonii wręczenia wysokich odznaczeń siedmiu przedstawicielom Polonii i osobom zaangażowanym w działalność na rzecz Polaków, mieszkających poza granicami kraju.

Longin Komołowski – prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, witając prezydenta i zgromadzonych gości, przypomniał ubiegłoroczne spotkanie Bronisława Komorowskiego z Polonią świata w Rzymie z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Wyraził też nadzieję, iż spotkania z prezydentem z okazji Dnia Flagi i Dnia Polonii staną się tradycją i będą organizowane co roku.

Prezydent RP złożył podziękowania wszystkim, zaangażowanym w działania Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” na rzecz Polaków i Polonii na obczyźnie, a także tym, którzy uczestniczą w dziele budowania systemu łączności z Polakami poza granicami kraju. Podkreślił, że Dzień Polonii i Dzień Flagi jest takim dniem w roku, kiedy wspólnym wysiłkiem staramy się pokazać, że razem pracujemy na rzecz jak najsilniejszych więzów między współczesną Polską a Polakami na całym świecie.

Razem budujemy poczucie dumy ze współczesnej Polski – powiedział prezydent. Głos zabrali również: Frank Spula – prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz Tadeusz Adam Pilat – prezes Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. Spotkanie zakończył wspólny toast i bankiet w ogrodach Domu Polonii w Warszawie.

Marcin Romer


Obejrzyj galerię:

http://www.kuriergalicyjski.com/index.php/gallery/dzie-polonii-i-dzie-flagi-w-warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X