Widowisko „Poezjo, jak Ci na imię?” rozpoczęło 6. Dni Kultury Polskiej Fot. Dmytro Demianiw

Widowisko „Poezjo, jak Ci na imię?” rozpoczęło 6. Dni Kultury Polskiej

Tegoroczne, już szóste, Dni Kultury Polskiej w Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, rozpoczęły się widowiskiem słowno-muzycznym z cyklu „Poezjo, jak Ci na imię?”. W Iwanofrankiwskim Akademicznym Obwodowym Teatrze Lalek im. Marijki Pidhirianki 3 września br. zebranej publiczności zaprezentowano twórczość i życiorysy Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

– Jestem bardzo wzruszona. Bardzo ładny występ. Widać, że dzieci i młodzież byli zaciekawieni tymi utworami, których wcześniej nawet nie słyszałam. Dzięki takim widowiskom poznajemy coś nowego, rozwijamy się kulturalnie. Jeżeli ludzie nie wiedzą, co robią Polacy w Stanisławowie to właśnie poprzez taki koncert mogą zobaczyć naszą kulturę, że jest nas dużo i zbieramy się razem. To również łączy młodzież, ktoś się nimi zajmuje, mają możliwość przedstawić swoje talenty – powiedziała Julia Czekan, uczestniczka widowiska.

Dzieci, młodzież i dorośli, skupieni wokół Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego recytowali liczne wiersze dwóch patronów 2021 roku, Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, śpiewali popularne utwory na ich teksty, znane pieśni patriotyczne oraz tańczyli. Spotkaniu towarzyszył poetycko-romantyczny duch oraz atmosfera burzliwego okresu wojennego.

– Co roku prezentujemy nowe postacie, nowe pieśni i wiersze. Bardzo lubię śpiewać, recytować, więc to widowisko jest dla mnie przestrzenią, dzięki której mogę pokazać siebie, swoje talenty na scenie i bardzo dobrze się z tym czuję. Dowiaduję się również wiele ciekawych rzeczy. W tym roku poznałam piękne wiersze Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – mówiła młoda artystka Anita Czirkowa.

Najpierw widzowie zanurzyli się w okres rozbiorów Polski oraz zapoznali się z twórczością poety-tułacza, niezłomnego patrioty Cypriana Kamila Norwida. Później natomiast przenieśli się w okres II wojny światowej i Powstania Warszawskiego oraz poznali postać najwybitniejszego poety pokolenia Kolumbów, młodych ludzi, którzy brali aktywny udział w walce z okupantem niemieckim, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

– Występujący w brawurowy sposób zinterpretowali poezje obu poetów, którzy pisali w jakże odmiennych czasach, ale łączyło ich pragnienie wolności dla umiłowanej Ojczyzny. Utwory poetyckie, które usłyszeliśmy dzisiaj, są doskonałą lekcją patriotyzmu i historii Polski. Powinniśmy przypominać sobie, że Ojczyznę, wolność, niepodległość musimy wywalczyć sobie bronią, albo słowem, niczym Norwid piszący na emigracji – mówił konsul Rafał Kocot, kierownik Wydziału Polonii w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie.

Widowisko słowno-muzyczne z cyklu „Poezjo, jak Ci na imię?” odbyło się w ramach 6. Dni Kultury Polskiej, organizowanych przez Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie.

Danuta Stefanko

Tekst ukazał się w nr 18 (382), 30 września – 14 października 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X