Święto Niepodległości Polski w grodzie Rewery

Święto Niepodległości Polski w grodzie Rewery

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza przez konsula generalnego RP we Lwowie Jarosława Drozda oraz uroczystym otwarciem 2. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” Iwano-Frankiwsk 2013 zainaugurowano w Iwano-Frankiwsku cykl wydarzeń związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości Polski we Lwowskim Okręgu Konsularnym.

„Jestem dumny, że mogę złożyć kwiaty u stóp pomnika poświęconego postaci tak ważnej dla Polaków, nie tylko tych mieszkających w Stanisławowie, ale i wszystkich rodaków. Dziękuję włodarzom miasta za to, że otaczają troską ten pomnik i dbają o niego” – powiedział konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd po złożeniu kwiatów pod pomnikiem wieszcza narodowego Adama Mickiewicza w dawnym Stanisławowie. Wiązanki kwiatów złożyli również przedstawiciele Iwano-Frankiwskiej Obwodowej Administracji Państwowej, Iwano-Frankiwskiej Rady Obwodowej oraz Iwano-Frankiwskiej Rady Miasta. W uroczystości wzięła udział ok. 200-osobowa grupa stanisławowskich Polaków oraz delegacje towarzystw polskich z całego obwodu.

Dyrektor CKPiDE Jan Ostaszczuk podczas uroczystości w Iwano-Frankiwskiej Filharmonii Obwodowej (Fot. Marcin Romer)Pokazem „Róży” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego zainaugurowany został 2 Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” 2013. Film poprzedziła rozpoczęta hymnami narodowymi Polski i Ukrainy krótka część oficjalna, podczas której głos zabrali konsul Jarosław Drozd, zastępca przewodniczącego Iwano-Frankiwskiej Obwodowej Administracji Państwowej Ołeksandr Lewicki, zastępca przewodniczącego Iwano-Frankiwskiej Rady Obwodowej Ołeksandr Krynicki oraz zastępca mera Iwano-Frankiwska Rusłan Panasiuk.


Przedstawiciele władz lokalnych podkreślali, że Polska jest głównym adwokatem sprawy stowarzyszenia Ukrainy z UE oraz że to dzięki Polsce możliwe będzie dołączenie przez Ukrainę do rodziny krajów europejskich.

 

Konsul Drozd złożył obecnym licznie na sali Polakom ze Stanisławowa życzenia z okazji Święta Niepodległości oraz zapowiedział, że przyszłoroczne, centralne obchody tego święta w Lwowskim Okręgu Konsularnym odbędą się w Stanisławowie.

 

Podczas przyjęcia w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego przemawia konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd (Fot. Marcin Romer)Fot. Marcin RomerMuzyczną niespodzianką dla publiczności, wśród której znaleźli się przedstawiciele świata kultury, nauki, biznesu, duchowieństwa oraz społeczności polskiej miasta, był krótki koncert muzyki filmowej w wykonaniu Akademickiej Orkiestry Kameralnej Iwano-Frankiwskiej Filharmonii Obwodowej „Harmonia Nobile”. Muzycy wykonali m.in. utwory Krzesimira Dębskiego, Ennio Morricone oraz parafrazy największych przebojów muzycznych z filmów z Hollywood.

Polonez w wykonaniu uczniów najmłodszych klas Szkoły Średniej nr 3 w Iwano-Frankiwsku (Fot. Marcin Romer)Po seansie filmowym odbyło się przyjęcie z okazji Narodowego Święta Niepodległości wydane przez konsula generalnego RP we Lwowie Jarosława Drozda w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Stanisławowie. W trakcie wieczoru przedstawiono także nowego dyrektora administracyjnego CKPiDE dr hab. Jana Ostaszczuka.

Polonezem w wykonaniu uczniów najmłodszych klas Szkoły Średniej nr 3 w Iwano-Frankiwsku z polskim i rosyjskim językiem nauczania rozpoczęła się pierwsza w historii Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski.

Licznie zebranych przedstawicieli środowiska polskiego Stanisławowa oraz gości, wśród których znaleźli się m.in. konsul Jacek Żur, proboszcz parafii p.w. Chrystusa Króla Bazyli Pawełko oraz delegacja Wrocławia z radnym Rafałem Czepilem i byłym wojewodą dolnośląskim Krzysztofem Grzelczykiem na czele, powitał dyrektor CKPiDE Jan Ostaszczuk

Goście z Wrocławia oraz konsul RP we Lwowie Jacek Żur (Fot. Marcin Romer)Nawiązując do filmu „Róża”, prezentowanego podczas otwarcia 2. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich, podziękował stanisławowianom za przywiązanie do swojej małej ojczyzny, swojej ziemi rodzinnej, która bez nich nie byłaby tą samą ziemią.

Konsul Jacek Żur podkreślił, że Święto Niepodległości powinno być świętem radości i dumy z faktu bycia Polakiem, którym to uczuciom towarzyszyć winna pamięć o tych, którzy wolnej Polski nie doczekali. Goście z Wrocławia nie kryjąc wzruszenia dziękowali za to, że ich rodacy przechowali tradycje polskie oraz przywiązanie do polskości mimo trudnych minionych kilkudziesięciu lat.

W programie przygotowanym pod kierownictwem nauczycielek Alicji Rogowskiej, Barbary Bodziechowskiej oraz Klaudii Bączyk, można było usłyszeć m.in. pieśni legionowe i patriotyczne a także wiersze i rymowanki okolicznościowe. Wiele aplauzu zdobył krakowiak w wykonaniu dzieci oraz program w wykonaniu młodzieży klas X i XI, która w formie scenek teatralnych próbowała skłonić do refleksji na temat znaczenia Dnia Niepodległości dla współczesnych pokoleń Polaków.

Program przygotowany przez szkołę nr 3 cieszył się sporym zainteresowaniem stanisławowian, którzy w liczbie ponad 120 osób wypełnili salę konferencyjną CKPiDE.

lwow.msz.gov.pl; filmlwow.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X