Lwów powalczy o zimowe igrzyska olimpijskie 2022

Lwów powalczy o zimowe igrzyska olimpijskie 2022

14 listopada br. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zatwierdził listę miast, które będą kandydować o miano przeprowadzenia zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku. Są nimi: Ałmaty, Pekin, Oslo, Kraków i Lwów. Odwowałi swoje kanydatury m. in. Barcelona i Munchen.

Lwów jako jedno z pierwszych miast podało kandydaturę na przeprowadzenie zimowej olimpiady 2022. Już po pomyślnym zakończeniu EURO 2012, mer Lwowa Adrij Sadowyj powiedział, że Lwów bedzie kontynuował promocje miasta poprzez przeprowadzenie wielkich imprez sportowych.

5 listopada br. na posiedzeniu XXVIII Zgromadzenia Narodowego Komitetu Olimpijskiego w Kijowie, oficjalnie podpisano wniosek o zamiarze zorganizowania zimowych igrzysk olimpijskich 2022 we Lwowie. – Przygotowujemy bardzo ciekawą aplikację koncepcji przeprowadzenia igrzysk olimpijskich i chcemy zaoferować zwrot nie w kierunku patosu, a w kierunku bardziej emocjonalnym i mentalnym. Dla tego Lwów pasuje idealnie. To jest wspaniałe turystyczne miasto – powiedział wicepremier Ukrainy Ołeksandr Vilkuł.

Pytany o finansowanie igrzysk wicepremier powiedział: – Kwota będzie nie mała, ale Lwów już dużo zrobił. Jest nowe lotnisko i normalne połączenia kolejowe. Według Ołeksandra Vilkula, finansowanie powinno odbywać się w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Młode pokolenie lwowiaków też uważa, że Lwów jest w stanie samodzielnie podjąć się organizacji zimowej imprezy. – Z zimowymi igrzyskami jest chyba łatwiejsze zadanie, bo obszar, na którym są rozgrywane, jest bardziej skondensowany. Za wszystko odpowiada Federacja Olimpijska i jeden urząd miasta – wskazuje młody designer Michał Hirniak. Dodaje, że infrastruktura sportowa i turystyczna na Ukrainie zmienia się na lepsze: – Byłem w tamtym roku w Jaremczy i Sławsku i widziałem jak modernizuje się wyciągi narciarskie, buduje drogi, remontuje hotele, motele, sklepiki. Znajomi z tamtych miejsc mówili mi, że władze bardzo aktywnie wzięły się do pracy w tym kierunku – opowiada. – Karpaty są naprawdę dobrym miejscem dla takiej imprezy, niestety jeszcze nie otwartym dla zagranicznych turystów. A Lwów zasługuje, żeby być gospodarzem takiej imprezy – podsumowuje Michał Hirniak.

Rynek (Fot. Maria Basza)W przypadku wygranej stolicą przyszłych igrzysk olimpijskich będzie Lwów, a zawody odbędą się we Lwowie, Tysowcu (obwód lwowski) oraz Borżawie (obwód zakarpacki).

Kraków także szykuje się do walki o zimowe igrzyska olimpijskie 2022. Magistrat stolicy Małopolski jest gotowy przeznaczyć na ten cel 22,5 mln zł. Całość kwoty wybrana firma otrzyma jednak dopiero wtedy, gdy miasto otrzyma prawo do organizacji imprezy. Stolicą igrzysk będzie Kraków, ale według planów sportowcy będą rywalizować też m.in. w Myślenicach, Zakopanem, Jurgowie, być może także Katowicach i przede wszystkim na Słowacji.

– Rozpoczynamy drogę, która może doprowadzić nas do wielkiego celu. Będzię to droga wyboista, ale słuszna. To nie będzie jednak olimpiada krakowska. To będzie miasto wiodące, a impreza będzie się odbywała w Małopolsce i na Słowacji – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Mocnym konkurentem Lwowa i Krakowa pozostaje stolica skandynawii. Według UNN, Oslo, które przeprowadziło zimowe igrzyska olimpijskie w 1952 roku, ogłosiło, że miasto planuje wydać na organizację igrzysk 2022 – 5 mlrd 320 mln. dol.

Przypomnijmy, że pod koniec października hiszpańska Barcelona oficjalnie zrzekła sie konkurować o miano stolicy Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Burmistrz Xavier Trias przyznał, że nie stworzono wystarczających warunków, aby rywalizować o ten tytuł.

Natomiast podczas lokalnego referendum mieszkańcy niemieckich miast Monachium, Garmisch-Partenkirchen, powiatów Berchtesgaden i Traunstein głosowali przeciwko rywalizacji stolicy Bawarii do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022.

W lipcu 2014 roku Mędzynarodowy Komitet Olimpijski sporządzi listę finalistów do organizacji igrzysk w 2022. W lutym i marcu 2015 roku eksperci odwiedzą miasta kandydujące, a 31 lipca na sesji MKOI w Kuala Lumpur zostanie ogłoszona stolica XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Najbliższe, przyszłoroczne igrzyska zimowe odbędą się w rosyjskim Soczi, a następne – w Pyeongchang w Korei Południowej.

Eugeniusz Sało/ zaxid.net/ gazetakrakowska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X