We Wróblowicach obchody 185-lecia urodzin Władysława Tarnowskiego Modlitwa ekumeniczna, fot. Konstanty Czawaga / Nowy Kurier Galicyjski

We Wróblowicach obchody 185-lecia urodzin Władysława Tarnowskiego

W niedzielę, 6 czerwca we Wroblowicach koło Drohobycza Polacy i Ukraińcy uczcili pamięć hr. Władysława Tarnowskiego (1836–1878), poety, pianisty, kompozytora, dramaturga, tłumacza, powstańca styczniowego i autora słynnej piosenki żołnierskiej „Jak to na wojence ładnie”, popularnej i teraz.

Władysław Tarnowski urodził się w tej wsi i jest tam pochowany. We Wróblowicach prawie już nie ma Polaków. Wzniesione przez hr. Tarnowskich dwa kościoły zostały dziś dostosowane do potrzeb obrządku prawosławnego. Obok jednej z tych świątyń z dwoma zegarami słonecznymi zachowała się w dobrym stanie wspólna mogiła fundatorów z oryginalnym krzyżem żelaznym. Niedaleko stąd był pałac Tarnowskich, który w okresie komunistycznym rozebrano do szczętu.

– To była perełka na całą okolicę, a w środku mnóstwo dzieł sztuki – stwierdził proboszcz greckokatolicki o. Aleksander Kopystyńskyj, który dołożył wiele starań do zgromadzenia zdjęć i materiałów archiwalnych i wydania książki.

W cerkwi Chrystusa Króla przewodniczył on Mszy św. w intencji Władysława Tarnowskiego, którego postać przybliżył wiernym o. Jarosław Masiuk. W tym dniu po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej została odprawiona modlitwa przy grobie rodzinnym hr. Tarnowskich. Była to modlitwa ekumeniczna, z udziałem duchowieństwa katolickiego dwóch obrządków i prawosławnego. Po polsku modlitwę odczytał ks. Celestyn Derunow ze Lwowa.

Młody trębacz zagrał specjalny hejnał wykonywany na pogrzebach wojskowych – „Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni tobie”. Jest to ostatnia zwrotka ze wspomnianej wyżej pieśni żołnierskiej skomponowanej przez Władysława Tarnowskiego.

Polska młodzież ze Lwowa i Drohobycza złożyła kwiaty i zapaliła znicze.

fot. Konstanty Czawaga / Nowy Kurier Galicyjski

Zabrzmiała też poezja Władysława Tarnowskiego.

– Przyjechaliśmy tutaj ze Lwowa i przedstawiamy Stowarzyszenie Odra – Niemen – Dniestr – powiedziała prezes Krystyna Frołowa. – Jest to oddział wrocławskiego Stowarzyszenia Odra – Niemen. Postać hr. Władysława Tarnowskiego jest bardzo ciekawa i wielostronna. Poeta, dramaturg, pianista, kompozytor. Aktywnie uczestniczył w powstaniu styczniowym.

– Ziemia drohobycka obfituje w wybitne osobistości: Kazimierz Wierzyński, Bruno Schulz, Władysław Tarnowski – zaznaczyła Olga Pawłowska, prezes Fundacji św. Antoniego w Drohobyczu. – To bardzo ważne, że świętujemy ważne daty z ich życia. W imieniu całej wspólnoty Polaków w Drohobyczu bardzo dziękujemy organizatorom obchodów 185-lecia urodzin Władysława Tarnowskiego za zaproszenie.

Władysław Tarnowski był synem hr. Waleriana i Ernestyny Tarnowskich. Kształcił się we Lwowie i Krakowie. Studiował na wydziałach prawa i filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w konserwatorium paryskim. Koncertował we Wrocławiu, Lwowie, Rzymie, Wenecji i innych miastach. Wiersze i teksty utworów muzycznych, artykuły, recenzje autorstwa Władysława Tarnowskiego ukazywały się w licznych pismach polskich na świecie. Był też mecenasem i kolekcjonerem. W rodzinnej wsi założył muzeum. Władysław Tarnowski zmarł w wyniku ataku serca, w czasie podróży na parowcu płynącym z Japonii do USA. Pochowany został we Wróblowicach.

Konstanty Czawaga

Przez całe życie pracuje jako reporter, jest podróżnikiem i poszukiwaczem ciekawych osobowości do reportaży i wywiadów. Skupiony głównie na tematach związanych z relacjami polsko-ukraińskimi i życiem religijnym. Zamiłowany w Huculszczyźnie i Bukowinie, gdzie ładuje swoje akumulatory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X