Jubileuszowa 10. Polska Wiosna Teatralna we Lwowie fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Jubileuszowa 10. Polska Wiosna Teatralna we Lwowie

Po rocznej przerwie do Lwowa wróciła Polska Wiosna Teatralna. Ze względu na pandemię tegoroczna 10. edycja festiwalu odbywa się w dwóch formatach: stacjonarnie i on-line na stronie Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie. Wiosna Teatralna potrwa sześć dni – od 12 do 17 czerwca. Organizatorem wydarzenia jest Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Festiwal zainaugurowała jednoaktówka „Dawny spór” napisana przez Mariana Hemara w Londynie, w okresie emigracyjnym jego twórczości. W sztuce Hemar przypomniał polemikę zwolennika narodowej melancholii Seweryna Goszczyńskiego z komediopisarzem Aleksandrem hr. Fredrą, który wolał satyrę. Goszczyński na łamach czasopisma oskarżał Fredrę o brak poszanowania dla spraw narodowych, pisanie i wystawianie komedii w ciężkim okresie po upadku powstania listopadowego. Po tych niesnaskach komediopisarz przez kilka lat nie drukował swoich tekstów.

Premiera jednoaktówki we Lwowie odbyła się na scenie Polskiego Teatru Ludowego w 1993 roku. Z tym spektaklem teatr wystąpił w Londynie w tym samym roku. Wystąpili: w roli narratora Zbigniew Chrzanowski, Aleksandra Fredrę zagrał Krzysztof Szymański, Seweryna Goszczyńskiego – Wiktor Lafarowicz, Zofię – Irena Słobodiana.

Następnego dnia, 13 czerwca, w mono spektaklu „Beniowski” Juliusza Słowackiego wystąpił Wiktor Lafarowicz. Spektakl wyreżyserował Witold Kopeć – reżyser i aktor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Spektakl w wykonaniu Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie „Powtórka z Czerwonego Kapturka” w reżyserii Andrzeja Stalony-Dobrzańskiego można obejrzeć on-line na stronie internetowej Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie. Jest to wesoła opowieść dla dzieci i dorosłych, w której nie zabrakło śpiewu i tańca.

W ramach Wiosny Teatralnej w sieci można będzie obejrzeć: 16 czerwca „Trzy rozmowy z Panem Herbertem”. Jest to spektakl na podstawie wierszy, listów i esejów Zbigniewa Herberta, które przygotował aktor Witold Kopeć z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Jako autor scenariusza i reżyser zdecydował się adaptować przedstawienie na potrzeby Internetu. 17 czerwca wędryńscy aktorzy z amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Jerzego Cienciały zapraszają na spektakl on-line „NO COMMENT lub Idioci w polityce” Józefa Banáša w reżyserii kierownika teatru Janusza Ondraszka. Komedia opowiada o walce o fotel premiera, która rozgrywa się w czasach rewolucji francuskiej, kiedy to dwaj ministrowie wraz ze swymi sekretarzami knują spisek, którego celem ma być śmierć Napoleona. Plan nie potoczył się we właściwym kierunku, spisek ministrów został odkryty. Życie i posadę ocalili dzięki przybyciu cara do Francji, a walka o władzę zaczęła się od nowa.

Na zakończenie 10. Polskiej Wiosny Teatralnej we Lwowie w najbliższy czwartek, 17 czerwca o godz. 19.30 w katedrze lwowskiej odbędzie wieczór poezji Cypriana Kamila Norwida „Do Kraju tego….” z okazji 200. rocznicy urodzin Poety. Wiersze wykonają aktorzy: Jadwiga Pechaty, Wiktoria Słobodiana, Wiktor Lafarowicz i Zbigniew Chrzanowski.

I chociaż tegoroczny festiwal odbył się w formie hybrydowej, częściowo na żywo, częściowo on-line i niestety nie mogli dotrzeć aktorzy z zagranicy, jednak wszyscy jednym głosem stwierdzili: a jednak udało się!

Swoimi refleksjami na temat Polskiej Wiosny Teatralnej podzielił się ze mną dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie Zbigniew Chrzanowski:

Wszystko zaczęło się od tego, że my trochę „pozazdrościliśmy” naszym kolegom z Wilna, że u nich odbywają się spotkania polskich teatrów z zagranicy. Ponieważ były to jesienne spotkania, my postanowiliśmy się spotkać wiosną. Zaczęło się naszymi spektaklami hemarowskimi „Kosmopolita”, „Kartka z pamiętnika Fryderyka Chopina”, „Umowa”. Pierwszy festiwal odbył się na scenie Teatru Marii Zańkowieckiej, dawnym Skarbkowskim. Od samego początku na festiwale przyjeżdżają teatry, z którymi już dawno mieliśmy kontakt: amatorski Zespół Teatralny im. Jerzego Cienciały z Wędryni z Republiki Czeskiej, Polskie Studio Teatralne w Wilnie i Polski Teatr Ludowy z Wilna. W ostatnich latach dołączyła do nas grupa teatralna z Wiednia Teatr „Vademecum”. Staramy się, żeby ozdobą naszego festiwalu był jakiś twórca z Polski. Zapraszaliśmy tych najbardziej popularnych aktorów, wśród których byli Andrzej Seweryn, Bogusław Kierc, Sonia Bohosiewicz, Ewa Makomaska, Stanisław Górka.

Najważniejszym akcentem tej Wiosny Teatralnej będzie program norwidowski, w związku z 200. rocznicą urodzin Poety. W repertuarze teatru już dawno figurował wieczór poezji Cypriana Kamila Norwida. Autorem scenariusza tego widowiska był Adam Hanuszkiewicz, który osobiście mi podarował ten scenariusz i zgodził się, żeby według jego scenariusza mogliśmy zagrać. Oczywiście, w naszych warunkach lwowskich wyglądał inaczej, np. nie był salonem literackim gdzieś w XIX wiecznej Warszawie, a był współczesną prezentacją poezji Norwida, z pięknym tańcem pary baletowej. Zabrzmiały wspaniałe piosenki Andrzeja Kurylewicza, urodzonego we Lwowie, napisane do tego spektaklu. W tym roku staraliśmy się wybrać najpiękniejsze wiersze Norwida, które zabrzmią w wykonaniu aktorów naszego teatru.

W tym roku festiwalowi towarzyszy wystawa. Autorem plakatów jest nasz aktor Jarosław Sosnowski. Na tych plakatach widzimy wszystkie spektakle, które były zagrane. Teraz uświadamiam sobie, jak ogromna była propozycja artystyczna w ciągu tych 10 lat dla lwowian. Ile było ciekawych spektakli! W tej chwili to są już wspomnienia, a zdaje się, że to było wczoraj.

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X