Konkurs muzyczny „Vivat Konstytucja! Vivat 3 Maj” fot. Anna Gordijewska / Nowy Kurier Galicyjski

Konkurs muzyczny „Vivat Konstytucja! Vivat 3 Maj”

Każdy chętny mógł zaśpiewać, nagrać i wysłać pieśń patriotyczną związaną ze Świętem Konstytucji 3 Maja, by wziąć udział w konkursie muzycznym „Vivat Konstytucja! Vivat 3 Maj” ogłoszonym przez Konsulat Generalny RP we Lwowie. Nagrania były nadsyłane do placówki dyplomatycznej. Ze względu na pandemię uroczystość rozdania nagród w konkursie odbyła się w terminie późniejszym niż planowano.

Wyróżnione osoby i zespoły zostały podzielone na dwie grupy. Najpierw przybyła grupa ze Lwowa i Siemianiówki, a później specjalnie na tę uroczystość przyjechały zespoły z Borysławia, Kołomyi i Strzelczysk. Po przywitaniu konsul generalny Eliza Dzwonkiewicz opowiedziała o znaczeniu Konstytucji 3 Maja dla Polski. Kierując  podziękowania wszystkim obecnym za udział w konkursie muzycznym wręczyła każdemu z uczestników nagrody.

I miejsca zostały przyznane: w kategorii zespołów dla uczniów – dla klas 3 Liceum im. św. Marii Magdaleny we Lwowie, w kategorii solo – dla Justyny Popko, uczennicy ze szkoły nr 24 im. Marii Konopnickiej. II miejsce zajęła Ludmiła Tkaczuk ze Lwowa. Dyplom wyróżnienia w kategorii solo otrzymała Krystyna Sztabława z Siemianówki.

Dyplom wyróżnienia w kategorii zespołów otrzymał zespół „Borysławiacy” z Borysławia. Wykonawcy brali udział w licznych festiwalach na Ukrainie i w Polsce, m.in. w Mrągowie. Repertuar zespołu jest bardzo bogaty. Chętnie śpiewają piosenki o Borysławiu, dawnym zagłębiu naftowym. Słowa do piosenek, jak sami twierdzą, zbierali i po ziarenku od dziadków i pradziadków.

Dyplom wyróżnienia przypadł również dla zespołu „Kwiaty Pokucia” z Kołomyi. Stanisława Kołosenko, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej „Pokucie”, opowiedziała, że dzieci z chęcią wzięły udział w konkursie po odbytej kwarantannie w domu. Nie ukrywali swojej radości po otrzymaniu wyróżnienia także uczniowie Zespołu Edukacyjnego im. św. Jana Pawła II w Strzelczyskach oraz Sabina Kordek za wykonanie solo.

Uczestnicy uroczystości zaśpiewali pieśni patriotyczne oraz pieśni z okazji 3 Maja, za które otrzymali wyróżnienia.

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X