XXIV Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu Fot. Jacek Kołodziej

XXIV Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu

W niedzielę 6 czerwca na Starym Rynku w Poznaniu rozpoczęły się XXIV Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu. Uroczystości będą trwały do października br. Patronat honorowy objęli: abp Stanisław Gądecki metropolita poznański, Michał Zieliński wojewoda wielkopolski, Marek Woźniak marszałek województwa wielkopolskiego, Jacek Jaśkowiak prezydent miasta Poznania.

Uroczystości odbywały się z zachowaniem reżimu sanitarnego, nie miały rozmachu poprzednich lat, ale i tak zgromadziły widownię, która przy kresowej muzyce świetnie się bawiła.

Fot. Jacek Kołodziej

Pierwszym punktem programu Dni Lwowa i Kresów był Piknik Lwowski. 6 czerwca w niedzielę w godzinach 12:00–17:00 odbyło się spotkanie z piosenką, humorem i bałakiem lwowskim. O godz. 12:00 koncert rozpoczął przemarsz dookoła Starego Rynku Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych Wojska Polskiego pod dowództwem majora Pawła Joksa. Orkiestra zaprezentowała szereg utworów wojskowych i popularnych, które zebranym na Rynku widzom bardzo się podobały.

Fot. Jacek Kołodziej

Po wspaniałym koncercie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych Wojska Polskiego zebranych powitał Paweł Kuleszewicz, który „przeistoczył się” w postać marszałka Józefa Piłsudskiego. Marszałek barwnie opowiadał o Kresach, o ich historii.

Fot. Jacek Kołodziej

Kolejnym punktem programu był występ „Tiligentnych Batiarów”, którzy są ze Lwowa z tymczasową siedzibą w Bytomiu. Adam Żurawski i Andrzej Jaworski rozbawili widownię piosenkami przedwojennego Lwowa, opowiadaniem o jego kulturze i ludziach.

Fot. Jacek Kołodziej

Na estradzie wystąpił także Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Modraki” z Tarnowa Podgórnego, „Kabaret z Woźnej”, śpiewała Agnieszka Szymańska. Kabaret z Woźnej zorganizował konkurs poznańskiej gwary „Blubramy se po noszemu”, który poprowadziła Agnieszka Szymańska i Paweł Kuleszewicz.

Fot. Jacek Kołodziej

Pod namiotem dostępna była literatura kresowa i precle lwowskie rodem z Krakowa.

Fot. Jacek Kołodziej

Zaszczycili nas swoją obecnością członkowie Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej z Poznania oraz delegacja Głogowskiej Edukacji Kresowej. Pogoda dopisała, humory też, a na koniec pokazała się koza.

Hanna Dobias-Telesińska

Tekst ukazał się w nr 11 (375), 15 – 28 czerwca 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X