Rzeczpospolita pamięta i docenia

Rzeczpospolita pamięta i docenia

Minister Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, przybył do Lwowa na uroczyste wręczenie Złotych Medali Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Medalami odznaczeni zostali członkowie Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

Minister Kunert podkreślił ogromne zaangażowanie i wkład nagradzanych osób na rzecz opieki nad miejscami pamięci narodowej. Dziękując odznaczonym mówił o tym, że Rada Ochrony buduje cmentarze wojenne, stawia pomniki, odsłania tablice pamiątkowe, starając się pomagać w szerzeniu wiedzy o najnowszej historii Polski, ale pamięć o tych miejscach przekazują ludzie. – To, co możemy w wymiarze materialnym czynić, to wręczać nasze medale.


Ogromna większość z nich, są to osoby niesłychanie czynne i aktywne w Polskim Towarzystwie Opieki nad Grobami Wojskowymi. Są to osoby, na których pomoc zawsze możemy liczyć i dzięki którym w dużej mierze wojenny cmentarz – Cmentarz Orląt Lwowskich wygląda tak pięknie, jak wygląda. Dzięki nim takie miejsca, jak Hołosko, jak Zboiska i jak niebawem drugi cmentarz we Lwowie-Malechowie będą zaświadczały o historii Lwowa i historii Rzeczypospolitej, będą przypominały nazwiska tysięcy tych, którzy za Polskę walczyli i ginęli – podkreślił minister Kunert. – Niech te skromne medale będą dla Państwa czymś bliskim sercu, nie tylko dlatego, że tuż koło serca zostaną przypięte. To maleńki wyraz wdzięczności, myślę, że mam prawo powiedzieć patetycznie – wdzięczności Rzeczypospolitej dla wszystkich państwa – dodał minister dekorując odznaczonych. Wraz z ministrem na spotkanie przybyła naczelnik Wydziału Prezydialnego Rady OPWiM Teresa Baranowska.

Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej otrzymali:
Janusz Balicki
Jarosław Blinowski
Danuta Borys
Leszek Durys
Damian Jurkowski
Kazimiera Karkut
Władysław Kosar
Zofia Kosydor
Olesław Kruk
Danuta Kuziw
Halina Rumińska
Krzysztof Rumiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X