Rzeczpospolita pamięta i docenia

Rzeczpospolita pamięta i docenia

Minister Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, przybył do Lwowa na uroczyste wręczenie Złotych Medali Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Medalami odznaczeni zostali członkowie Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

Minister Kunert podkreślił ogromne zaangażowanie i wkład nagradzanych osób na rzecz opieki nad miejscami pamięci narodowej. Dziękując odznaczonym mówił o tym, że Rada Ochrony buduje cmentarze wojenne, stawia pomniki, odsłania tablice pamiątkowe, starając się pomagać w szerzeniu wiedzy o najnowszej historii Polski, ale pamięć o tych miejscach przekazują ludzie. – To, co możemy w wymiarze materialnym czynić, to wręczać nasze medale.


Ogromna większość z nich, są to osoby niesłychanie czynne i aktywne w Polskim Towarzystwie Opieki nad Grobami Wojskowymi. Są to osoby, na których pomoc zawsze możemy liczyć i dzięki którym w dużej mierze wojenny cmentarz – Cmentarz Orląt Lwowskich wygląda tak pięknie, jak wygląda. Dzięki nim takie miejsca, jak Hołosko, jak Zboiska i jak niebawem drugi cmentarz we Lwowie-Malechowie będą zaświadczały o historii Lwowa i historii Rzeczypospolitej, będą przypominały nazwiska tysięcy tych, którzy za Polskę walczyli i ginęli – podkreślił minister Kunert. – Niech te skromne medale będą dla Państwa czymś bliskim sercu, nie tylko dlatego, że tuż koło serca zostaną przypięte. To maleńki wyraz wdzięczności, myślę, że mam prawo powiedzieć patetycznie – wdzięczności Rzeczypospolitej dla wszystkich państwa – dodał minister dekorując odznaczonych. Wraz z ministrem na spotkanie przybyła naczelnik Wydziału Prezydialnego Rady OPWiM Teresa Baranowska.

Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej otrzymali:
Janusz Balicki
Jarosław Blinowski
Danuta Borys
Leszek Durys
Damian Jurkowski
Kazimiera Karkut
Władysław Kosar
Zofia Kosydor
Olesław Kruk
Danuta Kuziw
Halina Rumińska
Krzysztof Rumiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X