Warsztaty dziennikarskie w TVP Polonia

Warsztaty dziennikarskie w TVP Polonia

W dniach 29 sierpnia – 2 września 2011 roku młoda Polonia z różnych zakątków Europy wzięła udział w warsztatach dziennikarskich organizowanych przez Fundację „Semper Polonia” oraz TVP Polonia.

 

Z około dwudziestu młodych ludzi (większość – to przedstawiciele Europy Wschodniej), zostało wyłonionych dziewięciu kandydatów: trzy osoby z Ukrainy, po dwie osoby z Irlandii oraz Litwy i po jednym przedstawicielu z Łotwy i Rosji. Zajęcia trwały po 8 godzin dziennie, przynosząc młodym korespondentom mnóstwo radości i zadowolenia. Pierwsze dwa zajęcia, które prowadził znany polski reżyser filmów dokumentalnych Michał Bukojemski, dotyczyły obrazu telewizji. Polonijna młodzież miała możliwość dowiedzieć się m.in. jakie są zasady operowania kamerą, jak budować ujęcia, sceny i obrazy, jak przygotowywać zdjęcia do felietonu, newsa czy krótkiego reportażu, poznania przykładów dobrych i złych sekwencji filmowych. Zdobyte umiejętności teoretyczne staraliśmy się realizować na praktycznych zajęciach w studiu oraz na plenerze Akademii Telewizyjnej. Już na pierwszym ćwiczeniu większość zrozumiała, że w praktyce nie wszystko układa się tak łatwo, jak w przypadku teorii. Ale to właśnie stało się dla nas mocnym bodźcem ku doskonaleniu umiejętności dziennikarskich.

O zasadach dziennikarstwa telewizyjnego przez następne trzy dni opowiadał dziennikarz, trener, specjalista komunikacji Jacek Mroczek. Specyfika jego metodyki polegała na uczeniu się na błędach. W trzyosobowych grupkach przygotowywaliśmy materiały telewizyjne, by później razem je oglądać i wyszukiwać pozytywne lub negatywne momenty. W ograniczonych ramach czasowych jest to chyba najlepsza metoda na szybką naukę – poznanie konstrukcji newsa telewizyjnego, sposobów komponowania i nagrywania wypowiedzi oraz sposobów kreowania wizerunku reportera (wizaż telewizyjny, fryzura, ubiór).

 

Po zajęciach w Akademii Telewizyjnej, młodzi korespondenci mieli dwie lekcje na temat dziennikarstwa pisanego w siedzibie Fundacji „Semper Polonia”. Były dziennikarz, wice prezes Fundacji pan Hubert i główny redaktor młodzieżowego portalu Iuvenum Polonia Grzegorz Rogowski przybliżyli nam ogólne zasady pisania artykułów. Głównym celem spotkania było promowanie strony internetowej iuve.pl, która pod koniec 2011 roku ma zmienić swój interface. Będzie wykonywać funkcję portalu społecznościowego. Każdy chętny będzie mógł zalogować się i np. opowiadać koledze z Irlandii o tym, co się dzieje na Ukrainie i odwrotnie. Bardziej akademiczne wykłady z dziennikarstwa pisanego przygotowała dla młodzieży dziennikarka Hanna Tobolska.

 

W ostatnim dniu warsztatów uczestnicy otrzymali dyplomy, pamiątki i gadżety z logiem TVP Polonii i Fundacji „Semper Polonia”. Przy wspólnym stole zasiedli dyrektor TVP Polonii Łukasz Kardas, prezes Fundacji „Semper Polonia” Marek Hauszyld, kierownik redakcji programu „Polska24” Halina Hrycko-Nowakowska i inni. Omówione zostały kolejne projekty i pomysły. Pierwszym jest program informacyjny „Polonia24” (do nie dawna „Polska24”), emitowany od 5 września 2011 r. o 22:05 czasu polskiego, przedstawiający reportaże o Polonii i Polakach na całym świecie. Dziewięcioro młodych wyszkolonych korespondentów ma być głównym pomostem do stworzenia nowego wizerunku TVP Polonii.

 

Eugeniusz Sało

Tekst ukazał się w nr 19 (143), 14 – 27 października, 2011

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X