Warsztaty dziennikarskie w Lublinie

Warsztaty dziennikarskie w Lublinie

W dniach 10-19 sierpnia 2012 roku grupa dziennikarzy polskich z Białorusi, Litwy i Ukrainy miała możliwość uczestniczyć w warsztatach dziennikarskich, których organizatorem jest lubelski oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

 

25 dziennikarzy z Wilna, Mińska, Lwowa i Żytomierza wzięło udział w teoretycznych i praktycznych zajęciach z dziennikarstwa pisanego i telewizyjnego. Oprócz tego odwiedziliśmy siedzibę radia Lublin, TVP Lublin, a także redakcję gazety „Kurier Lubelski”. Przygotowano także całą masę innych atrakcji m.in. zwiedzanie Laboratorium Psycho-Neuro-Fizjologicznego przy katolickim Uniwersytecie Lubelskim (KUL), Muzeum Zamoyskich w Kozłówce czy jarmarku na Rynku w Lublinie.

Dziennikarka mgr Monika Panfil opowiedziała nam o podstawowych rzeczach, które powinien znać każdy dziennikarz. Otóż każda informacja powinna być prawdziwa (sprawdzona), obiektywna, rzetelna i neutralna. Na przykładach filmów mieliśmy możliwość zobaczyć jak współczesne media kreują rzeczywistość, wywyższając jednych i ośmieszając innych. Dużo czasu pani Monika poświęciła omówieniu błędów językowych, które są podstawą każdej dziedziny dziennikarstwa i z którymi mają problemy jak początkujący dziennikarze, tak i zawodowcy.

Reporterka Polskiego Radia Lublin Magdalena Grydniewska podzieliła się wiedzą na temat tworzenia dobrego newsa. Opowiedziała nam o różnicy pomiędzy newsem gazetowym a newsem radiowym. W radiu wszystko dzieje się tu i teraz, natomiast w gazecie ważne jest podanie podstawowych informacji gdzie i kiedy dane wydarzenie miało miejsce.

Tematem „Reportaż a multimedia” zaintrygował nas fotoreporter Aleksander Wolak. Na popołudniowym zajęciu robiliśmy ręcznie pierwowzór aparatu cyfrowego czyli tzw. „Camere obscura”, która pokazała nam proste i jednocześnie genialne zasady fotografii. Oprócz takich ogólnych rzeczy jak ustawienie balansu bieli i głębi ostrości w aparacie fotograficznym, Aleksander Wolak opowiedział w zarysie o pracy fotoedytora i fotografii ulicznej (street photo). Zwrócił również uwagę na podstawową wiedzę zawodu fotografa, opowiedział o fotografii reporterskiej i multimediach. Zobaczyliśmy w praktyce jak używając różnego oprogramowania można korygować fotografie, przygotować je do umieszczenia w gazecie lub na stronie internetowej.

Jak wiadomo, jednym z głównych celów warsztatów było poznanie pracy lubelskich mediów. Otóż spotkaliśmy się z dziennikarzami Radia Lublin. Tam obejrzeliśmy pomieszczenia studyjne, redakcyjne i techniczne. Podczas wycieczki w siedzibie radia zauważyliśmy jak współczesna technika daje możliwość zbierania informacji z różnych źródeł, a także transmitowania wydarzeń na żywo i przegrywania do innych stacji radiowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X