Możecie być dumni z Polski, tak jak my z was – Bogdan Borusewicz

Możecie być dumni z Polski, tak jak my z was – Bogdan Borusewicz

Takimi słowami 24 sierpnia br. zwrócił się do przedstawicieli Polonii marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Podczas inauguracji IV Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy zapewnił też, że Senat nadal będzie wypełniał rolę patrona polskiej diaspory. Inauguracja trzydniowego zjazdu odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie, z udziałem m.in. prezydenta Bronisława Komorowskiego.

„Przez te ponad 20 lat widzieliście państwo, jak się Polska zmienia, jak staje się państwem bogatym, już nie na wstępnym dorobku, ale takim państwem, które jest w stanie pomóc swym rodakom za granicą. Możecie państwo być dumni z Polski, tak jak my jesteśmy dumni z was” – podkreślił marszałek Senatu. Życzył także przedstawicielom Polonii, by ich kontakty z ojczyzną rozwijały się, a organizacje polonijne poszerzały swą działalność. Zaznaczył, że chodzi szczególnie o młodzież, bo – jak mówił – „od tego, czy młodzież zaangażuje się w funkcjonowanie, zależy przecież przyszłość nas wszystkich”.

Borusewicz przypomniał, że po odrodzeniu Senatu – nawiązując do tradycji międzywojennej – izba wyższa parlamentu wypełniała rolę patrona diaspory polskiej na świecie. „Tę rolę Senat będzie wypełniał nadal. Pragnę podkreślić, że pozostanie on miejscem, do którego nasi rodacy mogą nadal kierować istotne dla nich sprawy, szukać rozwiązań swoich problemów w relacjach z krajem. Zostaną te uwagi wysłuchane i starannie rozpatrzone. Tak było i tak będzie” – zapewnił Bogdan Borusewicz.

Marszałek Senatu zadeklarował też, że zarówno on, jak i senatorowie w dalszym ciągu będą kierować uwagę na sprawy Polaków za granicą podczas międzynarodowych spotkań i rozmów politycznych, a Senat „jako demokratyczne forum polonijnych debat wymiany poglądów i opinii będzie sprawował wobec organów państwa oraz polskiego społeczeństwa funkcję rzecznika interesów polskiej emigracji”.

„Wszystkie działania organów państwa zaangażowanych w prace na rzecz Polonii i Polaków za granicą realizowane w ramach nowego wprowadzonego modelu współpracy będą podlegać bacznej obserwacji senatorów, dysponujących w tej materii dużą wiedzą i doświadczeniem wynikającym z ponad 20 lat kontaktów z Polakami żyjącymi na obczyźnie” – zaznaczył.

Od tego roku zmieniły się zasady finansowania Polonii. Rozdzielaniem finansów zajmuje się obecnie resort spraw zagranicznych z udziałem organizacji pozarządowych; wcześniej zajmował się tym Senat.

PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X