Lwowski „ETNOWYR” 2012

Lwowski „ETNOWYR” 2012

22 sierpnia we Lwowie rozpoczął się V Międzynarodowy Festiwal Folkowy „Etnowyr”. Jest to największa na Ukrainie impreza pod otwartym niebem z udziałem zespołów z wielu krajów świata. Tym razem Polskę reprezentuje Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar”, który działa od 1970 roku.

W ciągu kilku dni „Jantar” zapozna mieszkańców i gości Lwowa ze swoją twórczością. Zespół składa się z grupy tanecznej, grupy wokalnej i kapeli. Są to studenci i absolwenci Uniwersytetu Gdańskiego oraz innych trójmiejskich uczelni. Obecnie bogaty repertuar „Jantara” zawiera m.in. tańce kaszubskie, lubelskie, krakowskie, łowickie i rzeszowskie. „Jantar” znany jest zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Koncertował na festiwalach w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Turcji, Danii, Anglii, Szwajcarii, Norwegii, Słowenii, Irlandii, Bułgarii i Holandii, gdzie zdobywał uznanie i liczne nagrody. Już w pierwszym dniu Festiwalu „Jantar” zachwycił widzów wysokim poziomem tańców oraz przepięknymi strojami ludowymi z różnych części Polski.

Wśród uczestników tegorocznego „Etnowyru” są też zespoły folklorystyczne z Hiszpanii, Turcji, Białorusi, Ukrainy. „Niestety, nie będzie zgłoszonych wcześniej zespołów z egzotycznych krajów Afryki i Kolumbii – powiedział Andrij Sydor, współorganizator Festiwalu. – Te zespoły chyba nie dostały wiz”.

Konstanty Czawaga


Obejrzyj galerię:

Międzynarodowy Festiwal Folkowy „Etnowyr” 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X