Wakacje z Bogiem w podlwowskich Brzuchowicach fot. Anna Gordijewska

Wakacje z Bogiem w podlwowskich Brzuchowicach

Tradycyjnie w podlwowskich Brzuchowicach odbyły się „Wakacje z Bogiem” zorganizowane przez Lwowską Rodzinę Rodzin. Coroczne obozy szkoleniowo-edukacyjne odbywają się w celu wzajemnego poznania się, zaznaczenia roli rodziny polskiej i polskiego pochodzenia oraz wspierania jej aktywnej postawy społecznej.

Zajęcia tematowo-dyskusyjne dla dzieci i młodzieży prowadzili wolontariusze, nauczyciele szkół polskich oraz przewodnicy ze Lwowa i ziemi lwowskiej. Animatorami tegorocznych wakacji w Brzuchowicach były lwowskie rodziny Szymańskich, Kowalskich, Świetlickich, Sosulskich, Kuper, Nesterenko, Kazanów, Trojnarów.

fot. Anna Gordijewska

Na zakończenie turnusu do seminarium duchownego w Brzuchowicach zawitała konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz. – Zawsze jestem bardzo wzruszona, kiedy jestem podczas „Wakacji z Bogiem” z Rodziną Rodzin ponieważ są to już w sumie nieliczne, a jednak jakże mocne, jakże silne rodziny polskie, które w domach mówią po polsku, przekazują polskie tradycje patriotyczne, narodową polską tożsamość kształtują od najmłodszych lat. Gdy się tutaj spotykamy, doświadczamy tu naprawdę kwintesencji polskości, bardzo pięknej i bardzo radosnej. Dzieci tańczą, dzieci rysują, dorośli im towarzyszą. Te spotkania z Bogiem są siłą ogromną, która musi nas wszystkich nieść przez kolejne miesiące, by dotrwać do kolejnych wakacji – powiedziała konsul Eliza Dzwonkiewicz.

Nie zabrakło także wspólnego śpiewania piosenek narodowych i religijnych, zabaw na boisku czy zajęć tanecznych. Artyści z Towarzystwa Miłośników Sztuk Pięknych ze Lwowa prowadzili konkursy plastyczne, rozwijające umiejętności i wyobraźnię. Codzienne odbywały się zajęcia sportowe i zawody w grupach wiekowych pod opieką wolontariuszy młodzieżowych oraz nauczycieli wychowania fizycznego polskich szkół ze Lwowa i Mościsk, jak również gościnnie zaproszonego KS Pogoń Lwów. Były również konkursy, sprawdzające znajomość i posługiwanie się językiem polskim.

fot. Anna Gordijewska

Organizatorami wypoczynku są liderzy Lwowskiej Rodziny Rodzin Halina i Włodzimierz Wencakowie. – Już 28 lat staramy się z mężem gromadzić i integrować ze sobą rodziny polskie, katolickie oraz rodziny polskiego pochodzenia. Dzięki wsparciu Rządu Polskiego udało się nam również w tym roku zorganizować te wakacje, które dla rodzin są przepięknym świętem. Swoją tożsamość ukazujemy w najpiękniejszym świetle. Tu są polskie tradycje, polski taniec i piosenki – zaznaczyła Halina Wencak.

Odbyły się także prelekcje poświęcone 100-leciu Niepodległości Polski, w tym na takie tematy jak Bitwa Warszawska, bój pod Zadwórzem, bój pod Dylatynem, powstanie warszawskie, powstanie śląskie, a także papież św. Jan Paweł II i bł. prymas Stefan Wyszyński – ich wpływ na losy Polski i świata. Bardzo ciekawe były wykłady z okazji 225. rocznicy utworzenia przez generała J. H. Dąbrowskiego Legionów Polskich we Włoszech oraz 95. rocznicy ogłoszenia „Mazurka Dąbrowskiego” polskim hymnem państwowym. Dużo ciekawego można było dowiedzieć się o wybitnych Polakach, związanych ze Lwowem z okazji okrągłych rocznic ich urodzin, m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego, generała Władysława Andersa, Marii Konopnickiej, Władysława Bełzy, Gabrieli Zapolskiej.

Prelegenci Maria i Krzysztof Szymańscy oraz Marianna i Andrzej Kuperowie podjęli tematy o wspieraniu procesu usamodzielnienia dzieci i młodzieży oraz uświadomieniu poważnej odpowiedzialności za pozytywny wizerunek Polaka w społeczeństwie ukraińskim. Wszystkie tematy były wzbogacone dyskusjami nad problemami, pytaniami przedstawicieli rodzin i gości.

Patronatem honorowym akcję letnią Lwowskiej Rodziny Rodzin objął metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki oraz Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Anna Gordijewska

Tekst ukazał się w nr 13-14 (401-402), 29 lipca – 15 sierpnia 2022

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

X