Wakacje uczniów „Magdusi”

Tego lata uczniowie „dziesiątki” otrzymali możliwość spędzenia wakacji w Polsce.

Na początku było Opole, miasto studentów, gdzie na 120 tysięcy mieszkańców przypada 30 tysięcy „żaków”. Już drugi rok z kolei uczestnicy konkursu: „Wiedza o Polsce i Unii Europejskiej” wyjeżdżają do Opola na zaproszenie Instytutu Politologii i jego dyrektora p. Leszka Rubisza. Są to uczniowie 10 i 11 klas. Podczas prawie tygodniowego pobytu zwiedzaliśmy Opole, zapoznaliśmy się z jego architekturą i historią, odwiedzaliśmy różne zabytki i ciekawe miejsca. Ale głównie zapoznaliśmy się z działalnością Uniwersytetu Opolskiego, rektorem którego jest dobrze znany kresowiakom profesor Stanisław Nicieja, i Instytutu politologii. W październiku część naszych absolwentów znów powróci do Opola, ale tym razem na dłużej, ponieważ 7 osób z naszej szkoły, które brały udział w konkursie, zostało studentami politologii Uniwersytetu Opolskiego. Mamy skromną nadzieję, że współpraca między 10 szkołą a Instytutem Politologii będzie nadal kontynuowana. Dyrekcja, uczniowie i rodzice „Magdusi” dziękują organizatorom i sponsorom pobytu, w szczególności dyrektorowi Lechowi Rubiszowi i dr Ewie Ganowicz.

Następnym punktem pobytu w naszych wakacjach była Biała Podlaska, niewielkie miasto w województwie Lubelskim. Tym razem grupa 18 uczniów pod opieką nauczyciela historii Ryszarda Vincenca wyruszyła do Polski na zaproszenie Wyższej Szkoły Państwowej im. Jana Pawła II. Prawie dwutygodniowy pobyt był całkowicie opłacony przez stronę zapraszającą. Ja jeżdżę z młodzieżą na kolonie do Polski już od 25 lat, ale tak dobrze zorganizowanego i ciekawego pobytu jeszcze nie było! Serdeczna, rodzinna atmosfera, świetne warunki pobytu, pokoje dwuosobowe z łazienką, telewizorem, lodówką i czajnikiem, praktycznie domowa kuchnia i najważniejsze – bardzo ciekawy i urozmaicony program. Był wyjazd do „Krainy Rumianku”, gdzie odbywały się warsztaty garncarskie i gry terenowe, były wycieczki krajoznawcze do Warszawy i Kazimierza Dolnego, był konkurs kulinarny i zajęcia praktyczne. Wszystkie potrawy, które przygotowaliśmy, a były to pierogi, cepeliny, sałatki i desery, zostały zjedzone na kolację. Bardzo podobały się zajęcia praktyczne, na których samodzielnie robiliśmy aplikacje na poszewki i dekorowaliwaliśmy kubki (poszewki i kubki potem dostaliśmy w prezencie). Były również warsztaty artystyczne i gry sportowe, wyjazd do aquaparku i zwiedzanie „Centrum Kopernika” oraz wiele, wiele innych atrakcji. Uczniowie „Magdusi” wywarli na gospodarzach bardzo dobre wrażenie. Nienaganne zachowanie, punktualność i kultura osobista świadczyły dobrze o naszej szkole. Dziękujemy serdecznie wszystkim organizatorom, opiekunom, kierowniczce kolonii p. Iwonie Żelisko, opiekunkom p. Małgosi, p. Danusi i p. Annie i wielu innym osobom. Jeszcze długo będziemy pamiętać Białą Podlaską.

Na koniec lata był wyjazd do Poznania. Wielka grupa uczniów i opiekunów (ponad 60 osób) ze Lwowa, Truskawca i Kamionki Buskiej wyjechała do Poznania na warsztaty artystyczne, które trwały 8 dni. Znów z grupą 17 uczniów wyjechał Ryszard Vincenc. Mieszkaliśmy stosunkowo niedaleko od Poznania w miejscowości Kiekrz nad pięknym, malowniczym jeziorem o tej samej nazwie. Opiekowały się nami dwie urocze studentki Kasia i Paulina. Od rana były zajęcia z rysunków i grafiki, a po obiedzie zwiedzanie Poznania i pobliskich okolic. Kilka razy odpoczywaliśmy nad jeziorem i jeździliśmy do term. Pogoda dopisywała, więc spędziliśmy czas z przyjemnością i korzyścią. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego odpoczynku, a w szczególności p. Bernardowi.

Do następnych wakacji.

Ryszard Vincenc
Tekst ukazał się w nr 19 (239) 16-29 października 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X