W Warszawie odsłonięto Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

W Warszawie odsłonięto Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

W ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej na placu Piłsudskiego w Warszawie stanął pomnik poświęcony 96 ofiarom katastrofy.

W uroczystości udział wzięli: prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z przedstawicielami najwyższych władz państwowych. Odsłonięcia dokonały rodziny ofiar tragedii w Smoleńsku, wśród których obecna była Marta Kaczyńska z córkami. Pomnik poświęcił abp Kazimierz Nycz. Monument zaprojektował Jerzy Kalina. Jest to czarna bryła, gdzie widoczne są symboliczne schodki do samolotu. Na pomniku wyryto 96 równorzędnych nazwisk w kolejności alfabetycznej bez funkcji, którą pełnili.

Fot. Anna Gordijewska

– Jakże tragiczny, straszny moment dla całej Polski, bo to byli ludzie, którzy tę odrodzoną Polskę budowali. Wielu z nich to byli ludzie, którzy mieli przed sobą lata służby dla Rzeczpospolitej – powiedział podczas swojego przemówienia Andrzej Duda. – Zginęli ludzie ze wszystkich stron polskiej sceny politycznej… Pełna reprezentacja polskiego świata politycznego. Zginęli, bo byli razem. Zjednoczeni w przekonaniu o absolutnym obowiązku oddania hołdu polskim oficerom pomordowanym w Katyniu. Zginęli razem jako reprezentacja naszej polskiej wspólnoty. Bez podziału – dodał.

Podczas uroczystości prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział:

– Była to śmierć znacznej części polskiej elity. I chociaż śmierć zwykłych Polaków byłaby równie ważna, to trzeba pamiętać, że to buduje szczególny związek z tym, co wydarzyło się w 1940 roku w Katyniu… Tam też mordowano polską elitę. Dlatego trzeba o tym pamiętać. Dlatego nie wolno tego z naszej pamięci wypierać. Musimy tu mówić nie tylko o pamięci, ale także o godności.”

Fot. Anna Gordijewska

Następnie prezydent Andrzej Duda, prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z Martą Kaczyńską i posłanką Anitą Czerwińską odsłonili również kamień w miejscu, w którym stanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku rozbił się Tu-154 z polską oficjalna delegacją, lecącą na uroczystości katyńskie. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią Kaczyńską.

Anna Gordijewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X