Prezentacja Stowarzyszenia Linia.102.ua

29 marca we Lwowskiej filii Narodowego Uniwersytetu Transportu Kolejowego w Dnieprze odbyła się prezentacja założonego niedawno we Lwowie Stowarzyszenia Linia.102.ua.

– Głównym celem tej nowej organizacji społecznej jest promocja współpracy transgranicznej i międzynarodowej w dziedzinie transportu, edukacji i turystyki – powiedział Aleksander Jakowczuk, prezes Stowarzyszenia.

Jednym z inicjatorów Stowarzyszenia Linia.102.ua jest rzecznik prasowy Kredobanku Wiktor Halczyński, który wprowadził wszystkich zebranych w historię inicjatywy kilku przemyskich entuzjastów z Karolem Gajdzikiem na czele. Opowiedział o przeprowadzonej w 2016 roku akcji „Siekerezada”, celem której było oczyszczenie zarośniętej linii 102 od Przemyśla do granicy polsko-ukraińskiej. Przedstawił też film dokumentalny o przejazdach polskich drezyn przez nieczynne przejście na granicy do stacji w Niżankowicach po stronie ukraińskiej oraz o dwóch akcjach charytatywnych „Mikołaj bez granic” i przejezdzie drezynami polskimi i ukraińską z Przemyśla do Ustrzyk Dolnych w marcu 2018.

Jarosław Bołżelarski, dyrektor Lwowskiej filii Narodowego Uniwersytetu Transportu Kolejowego w Dnieprze, powiedział, że zawdzięczając kontaktom ze Stowarzyszeniem Linia.102.pl i zaangażowaniu w dzieło reaktywacji ruchu kolejowego między Przemyślem a Ustzykami Dolnymi przez Ukrainę została nawiązana współpraca tej uczelni z Państwową Wyższą Szkołą Wschodnioeuropejską w Przemyślu. W marcu br. podczas XI Forum Europa–Ukraina w Rzeszowie uczestniczył on w panelu „Nowy Jedwabny Szlak na mapie transkontynentalnych korytarzy transportowych”. Zaprezentowano tam też Stowarzyszenie Linia.102.ua.

– Teraz jesteśmy prawnymi partnerami ze Stowarzyszeniem Linia.102.pl – zaznaczył Aleksander Jakowczuk.

Konstanty Czawaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X