W Użhorodzie uczczono stulecie odzyskania niepodległości Polski

Atrium w budynku Rady Obwodowej w Użhorodzie zapełniło się gośćmi. Obok flagi ukraińskiej – polska. Zabrzmiała muzyka Chopina.

Konsul generalny Rafał Wolski wygłosił toast, a goście składali życzenia i podnosząc kieliszki z winem mówili „za niepodległość Polski”. Takiej uroczystości ku czci Polski ten gmach wcześniej nie widział.

Spotkanie poprowadziła i w imieniu Konsulatu Generalnego gości przywitała Jadwiga Pechaty. Ze strony władz obwodowych życzenia złożyli zastępca przewodniczącego Zakarpackiej Obwodowej Administracji Państwowej Jarosław Hałas, zastępca przewodniczącego Zakarpackiej Rady Obwodowej Josyp Borto oraz zastępca mera Użhorodu Igor Fartuszok. Konsul generalny Rafał Wolski wygłosił przemówienie po ukraińsku, w którym przekazał czym dla Polaków był rok 1918, zapewnił o poparciu niepodległej Polski dla Ukrainy i złożył po polsku życzenia zakarpackim Polakom.

– W tym roku nasza Ojczyzna, Polska, obchodzi stulecie odnowienia swojej państwowości. Rok 1918 był rokiem niezwykłym, takim, którego pamięć będzie trwała latami. To był rok, w którym mapa naszej części Europy zmieniła się kardynalnie. W listopadzie 1918 roku zaczęło się formować Polskie Państwo. To państwo jeszcze pięć długich lat walczyło o swoje granice.

Drodzy Państwo, niepodległa Polska od początku swego istnienia jest ojczyzną różnych narodowości. W granicach dawnej, przedwojennej i obecnej Polski mieszka wiele grup etnicznych. I to jest sytuacja, która Państwu tu na Zakarpaciu jest doskonale znana. Polska jest krajem, który szczególnie ceni sobie takie wartości, jak wolność. A w tych dniach współczesna Ukraina walczy o swoją wolność, terytorialną nienaruszalność, walczy o swoje istnienie, istnienie niezależnego, europejskiego państwa. Polska wspiera Ukrainę na tej drodze. Należy przypomnieć w tym momencie, że Polska jako pierwsza uznała niepodległość ukraińską w grudniu 1991 roku i Polska jako pierwsza dwa tygodnie temu zaprotestowała oficjalnie przeciw bezprawnym aktom agresji Federacji Rosyjskiej w Zatoce Kerczeńskiej.

Polska to państwo, które chce i będzie ściśle współpracować z niepodległą Ukrainą.

Bardzo się cieszymy, że mamy tu na Zakarpaciu polską społeczność, która znakomicie zintegrowała się ze środowiskiem zakarpackim. To społeczność, która uważa siebie za nieodzowną część Zakarpacia i której tu jest dobrze. Chcę podziękować wszystkim mieszkańcom Zakarpacia za to, że naszym rodakom tu dobrze się żyje. Pozwólcie, że odezwę się do nich w naszym języku ojczystym: Kochani Rodacy z Zakarpacia, to dla mnie wielka radość i zaszczyt móc z Wami świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości. Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że jesteście tak dobrze zintegrowani w tutejszym społeczeństwie, że jest Wam tu dobrze, że jesteście szanowaną, cenioną składową społeczeństwa Zakarpacia. Dziękuję Wam za to, co robicie dla podtrzymania języka i kultury polskiej na Zakarpaciu. Proszę przyjąć z okazji stulecia odzyskania niepodległości najserdeczniejsze życzenia!

W czasie uroczystości została otwarta wystawa „Warszawa na zdjęciach prasowych 1918-1939”. Zebrani wysłuchali dwóch kompozycji Fryderyka Chopina i muzyki światowych kompozytorów w wykonaniu użhorodzkiej orkiestry kameralnej. Uroczystość odbyła się 7 grudnia br.

Wojciech Jankowski
fot. Witalij Hrabar
{gallery}gallery/2018/100naZakarpaciu{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X