W Tyraspolu otwarto Centrum Kultury Polskiej Jasna Góra fot. Wojciech Jankowski

W Tyraspolu otwarto Centrum Kultury Polskiej Jasna Góra

Ta zima była dla Polaków z Naddniestrza wyjątkową. W Tyraspolu zostało otwarte Centrum Kultury Polskiej. Po ponad dziesięciu latach oczekiwania Polacy z Naddniestrza otrzymali swoją siedzibę.

O Centrum Kultury Polskiej starała się Natalia Siniawska, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Jasna Góra. Po długim czasie starań Centrum Kultury Polskiej udało się otworzyć. Polacy z Naddniestrza otrzymali swoje centrum pod choinkę, 16 grudnia, tydzień przed wigilią Bożego Narodzenia.

Na uroczystość przybyli: minister w Kancelarii Prezydenta RP Błażej Spychalski i ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Mołdawii Bartłomiej Zdaniuk. Ponadto w otwarciu uczestniczyli Polacy z Tyraspola i z Bender, sympatycy, ksiądz i nauczyciel języka polskiego. Polską grupę przywiózł Marek Pantuła, honorowy członek towarzystwa z Przemyśla, który zajmuje się działalnością dobroczynną od lat i wspiera Polaków na wschodzie. W polskiej grupie byli przedstawiciele polskiego miasta Raszkowa, które leży w Wielkopolsce i nosi tę samą nazwę, co naddniestrzańska miejscowość, gdzie mieszkają również Polacy. Przybyli też polscy przedsiębiorcy i ratownicy medyczni, którzy wspierają miejscowe ratownictwo. Centrum Kultury Polskiej poświęcił ksiądz sercanin Piotr Kuszman z kościoła pw. Świętej Trójcy w Tyraspolu.

Otwarcie Centrum Kultury Polskiej Jasna Góra nie było jedyną niespodzianką tego dnia. Za zasługi w szerzeniu polskiej kultury prezes Natalia Siniawska została udekorowana odznaczeniem „Zasłużony dla kultury polskiej”. Nagrodę przyznaną przez wicepremiera Piotra Glińskiego wręczył minister Błażej Spychalski.

– Jestem bardzo dumna. To była dla mnie wielka niespodzianka. Jest mi bardzo miło z tego powodu, że zostałam doceniona. Robię to wszystko dlatego, że tu są ludzie, którzy potrzebują polskości – mówi Natalia Siniawska.

– Pani Natalia Siniawska otrzymała nagrodę za całokształt działalności. Dużo pracy wykonuje i te osiągnięcia są też widoczne w Polsce. My to doceniamy. Staramy się w Pałacu Prezydenckim wspierać Polonię. Krzewienie polskości i kultury polskiej jest bardzo ważne i pan prezydent Andrzej Duda jest tego świadom – powiedział minister Błażej Spychalski.

Tego dnia zakończono akcję „Mikołajki i Boże Narodzenie dla Polaków z Naddniestrza”, zorganizowaną przez Towarzystwo Kultury Polskiej Jasna Góra i niezależną agencję reporterów z Polski Horizon Agency. Patronat medialny nad zbiórką pieniędzy objęły Kurier Galicyjski i portal Obserwator Międzynarodowy. Akcja była przeprowadzona już po raz drugi i organizatorzy zapowiadają kolejne odsłony.

Naddniestrze to nieuznawane państwo na terenie Mołdawii. Wedle być może już nieaktualnych danych mieszka tu osiem tysięcy osób polskiego pochodzenia. Zamieszkują głównie północną część lewobrzeża Dniestru – Swobodę Raszkowską i znany z „Pana Wołodyjowskiego” Henryka Sienkiewicza Raszków.

Wojciech Jankowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X