Ochotnicza Straż Pożarna w Strzelczyskach

Ochotnicza Straż Pożarna w Strzelczyskach

Tegoroczny odpust ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w Strzelczyskach, polskiej wsi koło Mościsk, został połączony z reaktywacją lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej. Stało się to dzięki inicjatywie lokalnego Towarzystwa Kultury Polskiej i wsparciu strażaków z gminy Niebylec, powiatu Strzyżów województwa podkarpackiego. W sprawę zaangażowały się też władze samorządowe.

Tym razem w kościele parafialnym w Strzelczyskach zabrakło miejsca. Przybyli duchowni z wiernymi ze Lwowa i okolicznych parafii, konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd z małżonką, przedstawiciele Zarządu Głównego Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, delegacja strażaków i władzy gminy Niebylec z Polski, władze rejonu Mościska.

 

Przed rozpoczęciem Mszy św. odpustowej wszystkich obecnych przywitał ks. proboszcz Mieczysław Frytek. Liturgii przewodniczył ks. Artur Grzęda, kapelan gminny strażaków z Niebylca, który po zakończeniu nabożeństwa poświęcił figurę św. Floriana, patrona strażaków. Po zakończeniu mszy św. na placu przykościelnym odbyło się uroczyste przekazanie oraz poświęcenie wozu strażackiego marki ŻUK dla OSP w Strzelczyskach.

Do zebranych zwrócili się: konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd, wójt gminy Niebylec Zbigniew Korab, poseł na Sejm RP Mieczysław Golba, przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego Ryszard Adamski, radny lwowskiej rady obwodowej Jarosław Dubnewycz oraz prezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Strzelczyskach Marian Mazur.

Następnie obchody „Dnia Strzelczysk” przeniosły się do szkoły i na dziedziniec szkolny, gdzie odbył się koncert oraz inne ciekawe wydarzenia z udziałem miejscowych Polaków i gości z Polski.

Konstanty Czawaga


Obejrzyj galerię:

Ochotnicza Straż Pożarna w Strzelczyskach


Czytaj też:

Wspomnienie o Stefanie Popowiczu ze Lwowa


Jak i kiedy powstawały ochotnicze straże pożarne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X