W Średniej Szkole nr 3 im. Królowej Jadwigi w Mościskach odbyła się studniówka Fot. Andrzej Borysewycz

W Średniej Szkole nr 3 im. Królowej Jadwigi w Mościskach odbyła się studniówka

Przed tegorocznymi maturzystami trudny okres. Ale zanim za ponad trzy miesiące odbędą się egzaminy maturalne, młodzież z polskiej szkoły w Mościskach bawiła się na balu studniówkowym. Dziewczęta założyły kreacje, a maturzyści garnitury.

Na uroczystość przybyły ze Lwowa wicekonsul RP Natalia Rudczyk i prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Emilia Chmielowa.

– Kolejne pokolenie młodych ludzi podchodzi do matury. Dzięki pracy rodziców i pedagogów młodzież mówi w języku polskim bardzo dobrze. Trzymamy kciuki za egzaminy – powiedziała wicekonsul Natalia Rudczyk.

Prezes Emila Chmielowa pamięta początki polskiej szkoły w Mościskach i to, ile wysiłku trzeba było włożyć w jej powstanie. Przez 18 lat nie opuściła żadnego balu studniówkowego: – Jestem tu na każdej studniówce. I za każdym razem widzę to zaangażowanie, tę radość i te dzieci – powiedziała Pani Prezes.

Młodzież przygotowała specjalny program artystyczny. Po którym nastąpiła zabawa do samego rana. Impreza rozpoczęła się obowiązkowym polonezem.

Prawie wszyscy maturzyści mają sprecyzowane plany. Zdecydowana większość chce studiować w Polsce: – Zdecydowana większość chce jechać do Polski – mówi Halina Ziober, polonistka. – Mają odpowiednie przygotowanie, bo szkoła kształci w języku polskim. Szacuję zainteresowanych studiowaniem w Polsce nawet na 90%.

Szkoła powstała w 2002 roku dzięki staraniom Wspólnoty Polskiej i Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Mościskiej. Dyrektor Teresa Teterycz jest dumna z działalności szkoły, do której starają się dostać również Ukraińcy, jednak nie wszyscy mają na to szansę: – Były to stare koszary, które zostały kupione za polskie pieniądze i powstała w nich polska szkoła. Walczyliśmy o to przez sześć lat. Istnieje szkoła już 18 lat.

Tego wieczoru maturzyści skupili się na zabawie. Przyznawali, że boją się matury, ale w czasie balu chcieli się bawić i nie myśleć o egzaminach. Jako swój cel najczęściej wymieniali studiowanie informatyki i dziennikarstwa. Wśród wymienianych miast często padały Wrocław i Katowice.

Wojciech Jankowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X