W sieci, stołówce, na imprezie i w pracy

W sieci, stołówce, na imprezie i w pracy

Jakże ich sobie przedstawić? - Renée Zellweger w filmie Dziennik Bridget Jones

Imieniny, urodziny w pracy. Jak się zachować?

Co do imienin, czy urodzin – trzeba się zorientować, jakie panują w tym względzie zwyczaje w pracy. W niektórych firmach obchodzi się je w określony sposób (np. poprzez przyniesienie cukierków dla każdego), w innych nie. Tak czy owak, jeśli wiemy, że ktoś ma urodziny, czy imieniny – wypada mu złożyć stosowne życzenia. No chyba, że go nie lubimy i nie zależy nam na budowaniu z nim pozytywnych relacji interpersonalnych. Zdecydowanie nie należy się wpraszać na imprezy okolicznościowe.

Jak przedstawiać sobie nawzajem ludzi?
Przedstawianie jest demonstracją naszej osobistej hierarchii ważności. Zawsze zatem przedstawiamy osobę mniej ważną osobie ważniejszej. Odnosi się to wprost do tzw. zasady precedencji, czyli ważności właśnie. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza na oficjalnych przyjęciach i spotkaniach służbowych, kiedy to przychodzi nam prezentować różnym znamienitym osobom inne znamienite osoby.

Musimy pamiętać, że ważniejsi są na przykład: małżeństwo od osoby samotnej; osoba, która przebywa z nami, od osoby dochodzącej; gość od domownika; cudzoziemiec od krajowca; kobieta od mężczyzny; osoba starsza od osoby młodszej; osoba zajmująca wyższe stanowisko w hierarchii zawodowej od osoby zajmującej niższe stanowisko; osoba publiczna (np. prezydent, poseł, radny itp.) od osoby, która taką nie jest; duchowny od świeckiego. Jest jeszcze jedna osoba, ważniejsza od wszystkich powyższych razem wziętych. Tą osobą jest nasza mama. Jej przedstawiamy wszystkich innych.

 

Leszek Leopold Kazimierski
Tekst ukazał się w nr 17 (165) 14–27 września 2012

 

Czytaj też:

Współczesny Savoir-Vivre dla każdego. Jak Cię widzą, tak cię piszą

 

Pierwszy dzień w pracy

 

Jaka jest hierarchia miejsc w samochodzie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X